Branża kosmetyczna korzysta z szerokiej gamy surowców naturalnych. Pozwala im to jak najlepiej dopasować substancje do potrzeb danego preparatu. Wśród nich znajdziemy szereg olejów naturalnych. W jakich sytuacjach są stosowane?
Masło shea – kiedy jest przydatny?
Surowiec ten przez długi czas nie był znany mieszkańcom Starego Kontynentu. Naturalnie występuje on bowiem w zachodniej i środkowej Afryce. Pozyskuje się go z drzewa o nazwie Masłosz Parka. Pochodzi ona od jego odkrywcy – Mungo Parka. To właśnie ten szkocki podróżnik jako pierwszy dotarł do tej rośliny i sprowadził masło shea do Europy. Miało to miejsce w XVIII wieku. Właściwości tego surowca szybko zdobyły uznanie i zaczęto wykorzystywać go w produkcji kosmetyków. Masło shea to bogate źródło witaminy A, E oraz F. Ta ostatnia tak naprawdę mieszanina trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolenowego, arachidonowego oraz linolowego. Stosowanie tego surowca głęboko nawilża skórę i poprawia jej elastyczność. Masło shea znajdziemy przede wszystkim w różnego rodzaju balsamach, pomadkach i kremach. Warto o nim pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Olej macadamia – jak wpływa na naszą skórę?
Innym surowcem naturalnym chętnie stosowanym w kosmetyce jest olej macadamia. Pozyskuje się go z orzechów drzewa o tej samej nazwie. W jego składzie możemy znaleźć takie substancje odżywcze jak witaminy A,B i E, lecytyna, fenole oraz składniki mineralne. Stosowanie oleju macadamia na skórę pozwala oczyścić ją z wolnych rodników i opóźnić procesy starzenia się skóry. Korzystanie z kosmetyków zawierających ten surowiec jest bardzo komfortowe. Nie zostawiają one bowiem tłustej i lepkiej powłoki oraz nie zatykają porów. Dlatego sprawdzi się w kuracji nawet wrażliwej i alergicznej cery. Stosowanie oleju macadamia pozwala również ograniczyć utratę wody z naskórka, W ten sposób uchronimy ją przed przesuszeniem i odwodnieniem. Poza tym specjaliści polecają kosmetyki z olejem macadamia do skóry suchej i łuszczącej się.
Olej marula – w jaki sposób powstaje?
Kolejnym naturalnym olejem, po który chętnie sięgają koncerny kosmetyczne, jest olej marula. Drzewo, z owoców którego uzyskuje się ten surowiec, występuje naturalnie w Południowej Afryce. Co ciekawe, rdzenni mieszkańcy tłoczą go ręcznie, co w dzisiejszych czasach można uznać za ewenement. Olej marula swoim wyglądem i zapachem przypomina bardzo olej arganowy, jednak jest on zdecydowanie przyjemniejszy. Każdy z nich znajdziemy w ofercie dystrybutorów surowców kosmetycznych. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Olej marula to bogate źródło witaminy C i E, a także flawonoidów. Dlatego pomaga łagodzić podrażnienia i przyspiesza gojenie. Nie dziwi więc fakt, że chętnie sięgają po niego salony kosmetyczne. Poza tym chroni on także skórę przed promieniowaniem UV, wspomaga syntezę kolagenu oraz pomaga odbudować skórę. Jak widać, korzyści ze stosowania oleju marula jest naprawdę dużo. Warto więc zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające go w swoim składzie.