Patroni sztuki

Choć istnieją od ponad 160 lat, dziś ich znaczenie wyraźnie maleje. Pozostają pięknym przedmiotem, którego kunszt wykonania zachwyca nielicznych kolekcjonerów. Od czasu do czasu pióra wieczne dają się poznać jako prawdziwe dzieła sztuki. Poznajmy zatem najpiękniejsze egzemplarze tych luksusowych artykułów. Jedną z bardziej unikatowych serii jest ręcznie tworzona kolekcja Patron of Art szwajcarskiej marki Montblanc.

Patron of Art, czyli wyjątkowa linia wiecznych piór

Należy już do tradycji, że firma Montblanc wiosną każdego roku wydaje limitowaną edycję 4810 lub tylko 888 sztuk piór wiecznych, których projekt tytułowany jest na cześć znanej osobistości. Nie są to postacie przypadkowe. Instrumenty piśmiennicze noszą imiona zasłużonych dla kultury i sztuki mecenasów lub filantropek, którzy finansowym wsparciem, postawą i życzliwością dla artystycznych przejawów życia, w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju cywilizacji.

Początek kolekcji datowany jest na rok 1992, kiedy to ustanowiono nagrodę Montblanc de la Culture Arts Patronage Award. Od tamtej pory z kart historii minionych stuleci specjalna kapituła przywołuje jednego człowieka o godnym poszanowania życiorysie. To on lub ona jest inspiracją dla twórców nowoczesnego przyrządu do pisania. Ręcznie wykonane egzemplarze z czasem stają się prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów drogich piór. Który model warto zakupić, nim zniknie z oferty katalogowej?

Znamienite grono patronów kolekcji Montblanc

W panteonie postaci docenionych przez firmę Montblanc znajdują się osoby pochodzące z różnych epok historycznych. Obecność Hadriana wyraża szacunek przed imperialną wielkością Cesarstwa Rzymskiego. Korpus i skuwkę pióra stworzonego na jego cześć wykonano z szarego bazaltu. Imponujące wrażenie robi złote wykończenie, przywołujące na myśl największe osiągnięcia starożytnej ornamentyki.

Czasy współczesne to wciąż prymat Italii i kolejny dowód uznania dla jej obywateli. Tak bowiem można interpretować decyzję o uhonorowaniu Luciano Pavarottiego, wielkiego śpiewaka operowego XX i XXI wieku. Pękaty korpus luksusowego artykułu to subtelne nawiązanie do sylwetki tego znanego tenora. Nieco inne, bo bardziej kobiece jest pióro sygnowane nazwiskiem Peggy Guggenheim. Jej niewątpliwe zasługi dla sztuki współczesnej podsumowano projektem oszczędnym w środkach, o nowoczesnym i drapieżnym sznycie.

Wystarczy przywołać tych kilka przykładów, a już rośnie ochota na zakup pióra wiecznego z tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Kogo nawet te propozycje nie skuszą, zawsze może poczekać do następnej wiosny. Wówczas przekona się, jaką znaną personę tym razem postanowiła wyróżnić firma Montblanc, aby stworzyć w swej pracowni następne cudo do ręcznego pisania.

Sprawdź szczegóły na https://nobleplace.pl/sklep/montblanc/instrumenty-pismiennicze/rodzaje/piora-wieczne-montblanc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here