Dowiedz się jaka bateria do umywalki będzie dla ciebie najlepsza

Bateria łazienkowa do umywalki jest obowiązkowym elementem każdej dużej lub małej łazienki. Jako że zazwyczaj powinna posłużyć przez wiele lat, jej zakup powinien być przemyślany. Powinna być ona nie tylko funkcjonalna, wytrzymała i solidna, ale również elegancka i estetyczna wizualnie. Jaką baterię wybrać do łazienki? Sprawdź nasze porady i zainspiruj się.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Bateria umywalkowa powinna być przede wszystkim praktyczna i prosta w obsłudze. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór różnego rodzaju baterii łazienkowych. Mimo że zazwyczaj klient „kupuje produkt oczami”, tzn. biorąc pod uwagę jego wygląd, to warto również znać konkretne zalety danych rozwiązań. Styl jest ważny, jednak jakość i solidny producent baterii to podstawa. Bardzo tanie produkty wykonywane przez nieznanych wytwórców wiążą się niestety zwykle z krótszym okresem eksploatacji wyrobu, niską jakością i wytrzymałością materiałów oraz częstymi awariami. Warto więc o tym pamiętać, wybierając konkretną baterię. A jak dobrać baterię do umywalki? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę konkretne rodzaje baterii umywalkowych, różniące się między sobą wyglądem i sposobem montażu, a także odpowiednio dopasować armaturę i ceramikę pod względem rozmiarów.

Jeśli chodzi o dobranie baterii do umywalki pod względem wielkości, jest to kluczowa kwestia dla sprawnego funkcjonowania strefy umywalkowej. Należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość baterii i długość wylewki. Przykładowo, bateria stojąca umywalkowa powinna mieć wylewkę sięgającą do komory umywalki bez ryzyka rozchlapywania się wody przy jej napełnianiu. W niewielkich łazienkach można zdecydować się na małe umywalki o zwartej budowie i krótkiej, odpowiednio wyprofilowanej wylewce. W przypadku natomiast większych modeli o szerszych krawędziach, sprawdzą się baterie wyższe i o wydłużonej wylewce. Dodatkowy komfort codziennego użytkowania zapewni również z pewnością model wyposażony w obrotową wylewkę. W przypadku natomiast eleganckich umywalek instalowanych bezpośrednio na powierzchni szafki czy blatu, należy zamontować specjalną baterię. Ze względu na wysokość krawędzi umywalki, bateria dopasowana do niej powinna się cechować długim korpusem o wysokości około 15-16 cm powyżej górnej linii ceramiki. Powinna również posiadać specjalną, wyprofilowaną wylewkę.

Dobierając baterię do umywalki, warto też zwrócić uwagę na jej sposób montażu. Wyróżnia się przede wszystkim baterie stojące (inaczej zwane sztorcowymi) instalowane na krawędzi ceramiki, powierzchni szafki lub blacie, a także modele montowane na ścianie nad umywalką. Te drugie sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku głębokich umywalek w formie mis. Tradycyjne, stojące baterie, należące zresztą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych akcesoriów łazienkowych, znajdą zastosowanie w umywalkach dość płytkich.

Jeśli natomiast zależy ci na bardziej nowoczesnej łazience, polecanym produktem jest bateria bezdotykowa, czyli elektroniczna. Jest ona zazwyczaj montowana w łazienkach publicznych, ale coraz częściej jest również instalowana w prywatnych łazienkach w domu. Do jej niewątpliwych zalet należy z pewnością możliwość oszczędzania wody (co jest szczególnie istotne, gdy w domu są dzieci uwielbiające włączać kran i zostawiać tak płynącą wodę). Sprawdź jak działa bateria bezdotykowa.

Nowoczesną formą może się także poszczycić bateria kaskadowa, z której woda płynie szerokim strumieniem, przypominającym mały wodospad. Jej ciekawy kształt i oryginalny wygląd z pewnością nadadzą charakteru wnętrzu.

Montaż baterii łazienkowej – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na samodzielny montaż baterii łazienkowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, jaki typ baterii będzie instalowany, bowiem od tego zależy rodzaj dodatkowych akcesoriów oraz wykorzystywane narzędzia. Zazwyczaj (choć nie zawsze) baterie mają w komplecie wszystko, co jest konieczne do ich podłączenia, należy jedynie dokupić odpowiedni syfon. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na średnicę gwintów do podłączenia wężyków (zwykle 3/8 cala) oraz wkręcenia w instalację (standard to 1/2 cala). Bywa, że niezbędna okazuje się wymiana wężyków, kiedy te dołączone do baterii okazują się zbyt krótkie – trzeba więc być przygotowanym również na taką ewentualność.

Wybierając baterię stojącą zamontowaną na obrzeżu wanny, należy mieć na uwadze, że z pewnością konieczne będzie wywiercenie otworów. W prostokątnych wannach robi się to zwykle na boku krótszym, od strony odprowadzania wody do kanalizacji, dzięki czemu – w przypadku ewentualnej awarii i konieczności naprawy – dostęp do podłączenia wody oraz syfonu jest ułatwiony.

Wybór odpowiedniej baterii umywalkowej nie jest łatwym zadaniem, jednakże przedstawione powyżej porady z pewnością pomogą ci w wyborze. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przejrzeć różnego rodzaju produkty. Szeroki wybór baterii umywalkowych znajdziesz w Castorama. Asortyment jest tak duży, że z pewnością znajdziesz w nim produkt dla siebie i swojej łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here