Kolory kupek u niemowlaków.

Wiek niemowlęcy jest szczególnym czasem dziecka, ponieważ rodzic musi dołożyć wielu starań aby dziecko rozwijało się prawidłowo. Szczególnie, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć czy go coś boli. Dlatego niemowlęciu trzeba się szczególnie przyglądać.
Jednym takim sygnałem, gdy coś dzieje się nie tak jest kolor kupki. To właśnie na podstawie koloru kupki pediatra może określić czy coś dzieje się z dzieckiem nie tak.
Pierwsza w życiu kupka niemowlaka nazywa się smółka. Jest ona bardzo charakterystyczna, ponieważ jest bardzo ciemna, gęsta i lepka. Wszystko dlatego, że powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Pierwsza kupka powinna zostać wydalona w pierwszej lub drugiej dobie życia noworodka. Po smółce noworodek wydala stolce przejściowe, które są kolory zielonobrunatnym. Można także zaobserwować w nich grudki mleka. Około pierwszego tygodnia życia kupka noworodka powinna mieć kolor żółty. Będzie ona bardziej brązowa gdy dziecko będzie karmione różnymi produktami, nie tylko mlekiem. Jest to naturalny proces.
Co oznacza zielona kupka u niemowlaka?
Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki z piesi to kupka ma prawo być zielona. Jest to wówczas naturalny kolor i zdrowy kolor kupki. Może ona być także bardziej żółtawa. Nie ma wówczas powodów do zmartwień.
Natomiast dziecko karmione mlekiem zmodyfikowanym będzie wydalało swoją kupkę w kolorze od żółtej po zieloną aż do brązowej. Zatem te kolory mogą być zróżnicowane.
Pomimo tego, że kolor zielony pojawia się u noworodków bardzo często to jednak książkowo kupka noworodka nie powinna przybierać tego koloru. Warto wówczas obserwować swoje dziecko. Jeśli dziecko nie jest niespokojne i płaczliwe to prawdopodobnie wszystko nie w porządku. Jeśli natomiast dziecko płacze i widać, że coś mu dolega to warto skonsultować to z pediatrą.
Kolory, które niezwłocznie powinny być skonsultowane z lekarzem to biały i czarny. Mogą one świadczyć o poważnych chorobach tak jak w przypadku białej kupki: problemy z wątrobą i drogami żółciowymi. Natomiast w przypadku kupki czarnej może to świadczyć o alergii pokarmowej, zapaleniu jelit, wadzie ich budowy czy nawet o występowaniu krwi w kale, co jest bardzo groźne dla dziecka. Niekiedy może to być tylko pęknięte naczynko spowodowane zaparciami i wówczas nie ma przyczyn do zmartwień jednak wcale to nie musi być to. Dlatego dla dobra dziecko warto udać się po prostu do lekarza.
Warto także uważać na to co się je, w przypadku mam karmiących, ponieważ pokarm spożywany przez mamy karmiące również ma wpływ na kolor kupki a także samopoczucie dziecka. Dlatego lepiej unikać pokarmów ciężkostrawnych. Warto się dobrze odżywiać aby dziecko było spokojne i dobrze mu funkcjonował brzuszek.
Obserwacja dziecka jest bardzo ważna. Po pewnym czasie matki wiedzą co szkodzi ich dzieciom. Jest to taki także instynkt macierzyński. Warto się tego uczyć i słuchać go, ponieważ zazwyczaj się on sprawdza. W razie wątpliwości warto udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here