W okresie ciąży wiele objawów może wzbudzać niepokój przyszłej matki – należy do nich między innymi czkawka u dziecka, które przebywa jeszcze w brzuszku mamy. Kobiety ciężarne powinny wiedzieć w jaki sposób czkawka objawia się u dziecka i jak rozpoznawać jej objawy – dzięki temu nie muszą się jej obawiać. Wbrew pozorom, czkawka u dziecka w ciąży występuje bowiem stosunkowo często – bywa, że pojawia się nawet kilka razy dziennie!
Dlaczego dziecko ma czkawkę?
Czkawka to zjawisko naturalne, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Okazuje się, że często cierpią na nią również dzieci jeszcze podczas „mieszkania” w brzuchu matki. Czkawka to nic innego jak mimowolne i gwałtowne skurcze przepony, które nie są jednak niczym niebezpiecznym. Czkawka u dziecka w ciąży spowodowana jest zbyt łapczywym połykaniem przez malucha płynu owodniowego, który otacza płód w macicy. Malec robi to po to, by ćwiczyć oddychanie i przełykanie pokarmu już od pierwszych chwil po narodzinach. Czkawka pojawia się u dziecka często i nie powinna być powodem do niepokoju. Najczęściej u przyszłej matki, czkawka u dziecka w ciąży odczuwalna jest w okolicy połowy II trymestru. Najpierw można odczuwać muśnięcia lub wibracje, natomiast im starsze dziecko, tym silniej można czuć jego podskoki w brzuchu mamy. Zwykle zjawisko to trwa nie dłużej niż kilka do kilkunastu minut i samoistnie ustępuje. Czkawkę można brać za dobry znak – oznacza, że maluch rozwija się prawidłowo i nawet częsta czkawka nie powinna wzbudzać niepokoju.
Jak często pojawia się czkawka u dziecka w ciąży?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego, jak często czkawka w ciąży będzie się pojawiała. Z pewnością większość kobiet w którymś momencie będzie ją odczuwała. Z czkawką u płodu jest dokładnie tak, jak z czkawką u narodzonego już dziecka – może pojawiać się sporadycznie, a nawet kilka razy dziennie. Jeśli u dziecka w ciąży czkawka pojawia się co dzień, a czasem częściej, nadal nie jest to powód do niepokoju. Oczywiście swoje obawy zawsze można skonsultować z położną lub lekarzem ginekologiem. Są to jednak indywidualne predyspozycje każdego dziecka – z czkawką u malucha w brzuchu mamy się nie walczy, ponieważ w żaden sposób nie odbija się ona negatywnie na jego zdrowiu. Zresztą, czkawka u płodu nie powoduje takiego dyskomfortu, jak u osób dorosłych.
Jak odróżnić czkawkę od kopnięć?
Wbrew pozorom, łatwo można odróżnić czkawkę od kopania dziecka. Czkawka u dziecka w ciąży jest bardziej delikatna i rytmiczna, natomiast kopnięcia bywają bardzo różne. W przypadku czkawki można odczuwać miarowe i rytmiczne drgania, natomiast kopniaki raczej są pojedyncze i nie muszą pojawiać się w równych odstępach czasu. Kopnięcia dziecka mogą pojawiać się jako reakcja na dźwięki, niepokój matki czy inne emocje, które cały czas towarzyszą dziecku. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym mocniej przyszła matka odczuwa oba zjawiska, które nie są jednak niczym dziwnym i zdarzają się w każdej ciąży. Z czasem jednak młoda matka uczy się je rozpoznawać i rozróżniać.