Każdy chłopiec rozwija się w swoim tempie, ale kiedy przegląda się prezenty dla 9-latka, łatwo zauważyć, że pojawiają się w tej grupie zabawki, które z różnych powodów wcześniej raczej nie cieszyłyby się popularnością. Jakie konkretnie i dlaczego są tak ciekawe?
Gry szkolne
To już nie przelewki – szkoła 9-latków to poważna nauka, która często wiąże się z dość wymagającymi wyzwaniami i niestety rodzi też problemy. Można oczywiście próbować pokonać je na siłę, ucząc się wszystkiego na pamięć, ale niekoniecznie ze zrozumieniem, ale można też problem rozwiązać, pogłębiając wiedzę w czasie zabawy i licząc na to, że w którymś momencie wszystkie informacje wskoczą na swoje miejsce. Bardzo skutecznie się to robi, wybierając gry edukacyjne. Oczywiście muszą one być tworzone przez ludzi, którzy rozumieją specyfikę wymagań szkolnych i wiedza sporo na temat tego, jak do młodego chłopca dotrzeć.
Tak czy inaczej, gry edukacyjne jako prezenty dla chłopca 9-latka sprawdzają się znakomicie, a ich dodatkową zaletą jest zwykle atrakcyjna cena. To znaczy, że można – nadal żyjąc w zgodzie z portfelem – pomóc chłopcu przebrnąć przynajmniej przez niektóre szkolne wyzwania, a jednocześnie zagwarantować mu długie godziny doskonałej zabawy.
Puzzle, ale już 3D
Puzzle są świetnym prezentem w każdym wieku, co potwierdzają też dorośli, którzy je z pasją układają. 9-latka warto jednak zaskoczyć czymś innym. O ile bowiem ułożenie obrazu z teleskopu złożonego z 300 elementów na pewno daje wielką satysfakcję, to jeszcze większa może płynąć ze zbudowania trójwymiarowej rakiety. A ponieważ 9 lat to może być jeszcze zbyt młody wiek, żeby bawić się realistycznymi modelami, to puzzle 3D sprawdzą się świetnie.
Oczywiście można z nich zbudować nie tylko rakiety, ale też samochody, pociągi, tyranozaura albo zamek. Tutaj producenci naprawdę dają masę możliwości, przy czym z oczywistych względów ułożenie 100 elementów w 3D będzie znacznie trudniejsze niż 100-elementowe puzzle klasyczne. Warto więc iść w tę stronę, ale sugerujemy zacząć od prostszych zestawów, które pozwolą się wdrożyć w cokolwiek trudną sztukę budowania konstrukcji przestrzennych.
Krok w wybrane uniwersum
W młodszym wieku „uniwersum” oznacza świat Peppy albo Psiego Patrolu – niby fajne, ale zdecydowanie proste, pozbawione głębi i niuansów, których nikt zresztą od nich nie wymaga. Już jednak w wieku 9 lat chłopcy będą czekali raczej na prezenty nawiązujące do realiów znanych ze znacznie bardziej złożonych historii. To może być oczywiście Marvel, choć zdecydowanie częściej raczej Harry Potter. Swoistym „uniwersum” jest też realny świat i jego konkretne elementy: mechanika, natura, architektura.
Warto więc, szukając prezentów dla 9-latka, odważnie wejść w świat jego zainteresowań. Być może z czasem z nich wyrośnie, ale na razie to właśnie wybrane – realne lub fantastyczne – elementy świata kształtują osobowość, wyobraźnię i wpływają na to, czy zabawa będzie dobra, czy przeciętna.