Czego dziecko nauczy się na kursie programowania

Kurs programowania to coś więcej, niż tylko czas spędzony efektywnie przy komputerze. To przede wszystkim możliwość zdobycia umiejętności niezbędnych do poruszania się w cyfrowym świecie. Już dziś świat ten jest zdominowany przez komputery. Co będzie za 5,10 lub 15 lat, gdy pokolenie dzisiejszych dzieci wejdzie w etap dorosłości?

Kursy programowania dla dzieci – co to jest?

Program kursów programowania dla dzieci jest znacznie bardziej ambitny od tego, co oferuje MEN. W ich trakcie uczeń zdobędzie konkretne umiejętności, pozwalające mu funkcjonować w codziennym, tak bardzo ucyfrowionym świecie. Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło co prawda do programu nauczania zagadnienia związane z programowaniem, ale z reguły są one dość płytkie merytorycznie i nie mają nic wspólnego z prawdziwym tworzeniem, edytowaniem, poprawianiem, czy testowaniem programów.

Kurs programowania – dlaczego warto?

  1. Uczeń w trakcie trwania kursu zdobywa wiedzę na temat tego, czym są podstawowe języki programowania (np. Python) i na tej podstawie analizuje sposób działania innych analogicznych narzędzi i środowisk.
  2. Kursy programowania dla dzieci pomagają im zrozumieć, czym są podstawowe pojęcia takie jak zmienne, wejście, wyjście, a także pętle. Co ważne, mają one odniesienie nie tylko do samego Pythona, ale też wielu innych narzędzi programistycznych.
  3. Programowanie to jedna z najbardziej dochodowych, a zarazem „bezpiecznych”branż. Osoby, które w niej pracują, mogą liczyć na lukratywne zlecenia od największych potentatów na rynku.
  4. Nauka programowania kształci w człowieku „matematyczny”sposób myślenia, a także nawiązuje do wielu ścisłych przedmiotów. Osoba, która rozumie istotę programowania, ma łatwiej w codziennym życiu.

Co po kursie programowania?

Młody człowiek, który już zakończył kursy programowania dla dzieci, nie musi zostać informatykiem lub innym specjalistą w branży IT. Z pewnością jednak będzie mu dużo łatwiej poradzić sobie w nowym, jeszcze bardziej ucyfrowionym świecie. A jeśli programowanie okaże się jego pasją, z którą faktycznie chce związać swoje życie, to taki kurs będzie dla niego świetną odskocznią w życiu zawodowym. Takiej osobie z pewnością będzie łatwiej odnieść sukces w branży IT i to nawet wówczas, gdy jej praca będzie polegać na programowaniu w zupełnie innym języku. Nie jest bowiem tajemnicą, że Python to idealne narzędzie na start dla przyszłego programisty.

Reasumując, kurs programowania to wyzwanie, ale też szansa, by już na etapie szkolno-licealnym zdobyć specjalistyczną wiedzę tak niezbędną w świecie IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here