Opakowania na kosmetyki wpływają na przyjemność ich użytkowania, a stylowy design może zachęcać konsumentów do ich zakupu. Co warto wiedzieć na ich temat?
Opakowania kosmetyczne – jakie są ich rodzaje?
Opakowania na kosmetyki to m.in.
- butelki kosmetyczne – ten rodzaj opakowania służy do przechowywania produktów cechujących się płynną bądź półpłynną konsystencją, czyli m.in. balsamów, olejków, serów, żeli, czy szamponów, w zależności od przeznaczenia kosmetyku można dobrać do niego odpowiednią końcówkę w postaci m.in. nakrętki z pipetą, czy atomizera,
- słoiki kosmetyczne – to propozycja, po którą producenci sięgają bardzo chętnie, takie produkty wyróżniają się różnicowaną pojemnością i mogą służyć przede wszystkim, jako opakowanie maseczek, peelingów, czy maseł do ciała,
- pojemniki dozujące typu air-less – te modele cechują się doskonałą szczelnością, dlatego też umożliwiają długie przechowywanie bogatych w składniki aktywne kosmetyków bez utraty ich właściwości,
- opakowania typu roll-on – to idealny wybór w przypadku produktów kosmetycznych, które powinny być rozprowadzane w sposób równomierny i oszczędny, dlatego też są one opakowaniami m.in. dezodorantów, perfum, czy antyperspirantów,
- tuby kosmetyczne – to opakowania cechujące się uniwersalnością, znajdują się w nich przede wszystkim żele i kremy.
- zamknięcia – które są niezwykle istotnym elementem opakowania, producent atomizerów, pompek dozujących, czy tiggerów dba o to, by kosmetyk był jeszcze bardziej funkcjonalny i przyjemny dla użytkownika.
Opakowanie na kosmetyki – dlaczego jego wybór z perspektywy producenta jest tak ważny?
Opakowanie umożliwia bezpieczny transport i przechowywanie kosmetyku bez utraty zarówno jego zawartości, jak i właściwości zawartych w nim składników aktywnych, stanowi ono również formę zabezpieczenia przed przedostaniem się do niego bakterii.
Ponadto estetyczne opakowanie doskonale eksponuje produkt, tym samym pełniąc funkcję marketingową.
Świadomi konsumenci wracają uwagę nie tylko na design opakowania kosmetyku, ale również na materiały, z którego zostały one wykonane.
Wybór właściwego opakowania i zamknięcia ma również znaczący wpływ na komfort użytkowania. Przykładowo producent atomizerów podczas produkcji bierze pod uwagę to, by dzięki nim kosmetyk był rozpylany równomiernie i w pożądanej ilości. Taka aplikacja jest bezproblemowa i w pełni komfortowa, a brak nadmiernego wylewania się zawartości pozwala uniknąć zabrudzeń.
Dobre opakowanie umożliwia użytkowanie produktu w oszczędny sposób. Osoba z niego korzystająca może z łatwością kontrolować ilość nakładanego kosmetyku.