Badania, o których należy pamiętać w ciąży

Ciąża to czas, który wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii zdrowotnych i dbania o wykonywanie niezbędnych badań. Każda kobieta w ciąży jest ubezpieczona, dlatego lekarz ginekolog powinien skierować ją na bezpłatne badania, różniące się w zależności od tygodnia ciąży. Warto poznać kalendarz badań w ciąży i wiedzieć, w którym momencie, jakie badania są niezbędne dla prawidłowej diagnostyki dziecka i matki.

Wizyty u lekarza
Każdej kobiecie w ramach ubezpieczenia należą się darmowe wizyty u lekarza ginekologa, prowadzącego ciążę. Jest to około 10 wizyt – 2 w pierwszym trymestrze ciąży, 3 w drugim trymestrze i 4 wizyty w trzecim trymestrze. Jest to jednak zasada ogólna, ponieważ w razie konieczności, wizyty lekarskie mogą zostać ustalane częściej. Podczas każdej wizyty lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, zmierzyć ciśnienie, masę ciała i wykonać badanie położnicze.

Badania USG
Kalendarz badań w ciąży obejmuje co najmniej 3 badania USG, które są obowiązkowe. Mowa o USG genetycznym miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży, połówkowym między 18 a 22 tygodniem i ostatnim, między 28 a 32 tygodniem ciąży. W razie potrzeby, ciężarna może zostać skierowana na dodatkowe badania USG, a jeśli w gabinecie lekarz posiada aparat USG, badania może powtarzać nawet przy każdej wizycie.

Badania laboratoryjne
Do obowiązkowych badań laboratoryjnych w ciąży należą – grupa krwi i czynnik Rh, morfologia, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy we krwi na czczo, badania na nosicielstwo wirusów HIV i HCV, odczyn VDRL, badanie w kierunku toksoplazmozy oraz różyczki, określenie stopnia czystości pochwy oraz cytologia, jeśli nie była wykonywana w okresie ostatnich 6 miesięcy. Lekarz ginekolog mający umowę NFZ powinien skierować ciężarną na powyższe badania, a w razie konieczności może zlecić też inne, między innymi badanie TSH. Badania laboratoryjne wykonuje się w ciąży nawet kilka razy.

Badania prenatalne
Obowiązkowy kalendarz badań w ciąży nie obejmuje badań prenatalnych, jednak są one bezpłatne w określonych przypadkach. NFZ refunduje je dla kobiet po 35 roku życia, dla tych, u których wystąpiły we wcześniejszych ciążach aberracje chromosomowe płodu lub kiedy istnieje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną. Bezpłatne badania prenatalne obejmują metody nieinwazyjne (badanie krwi i USG), a w razie konieczności także badania inwazyjne (amniopunkcja, biopsja trofoblastu).

Wizyta u stomatologa
Do kalendarza ciążowych badań warto także dodać wizytę u stomatologa, w celu przeglądu i ewentualnego leczenia zębów. Najlepszym okresem na leczenie jest II trymestr ciąży, kiedy można stosować bezpieczne znieczulenia. Oczywiście w razie konieczności, leczenia zębów można także dokonywać wcześniej. Ciężarna może za darmo wykonać leczenie kanałowe czy usuwanie kamienia raz na 6 miesięcy, a nie raz na 12 miesięcy, jak jest to standardowo. Poza tym zęby w ciąży często psują się szybciej, a próchnica może prowadzić nawet do zakażenia organizmu dziecka. Z tego powodu na pewno nie można zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa, przynajmniej 2 razy w okresie całej ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here