Wymioty u niemowlęcia - kiedy powinny budzić niepokój?

Kiedy niemowlę wymiotuje, rodzice są zaniepokojeni sytuacją. O ile jednorazowe wymioty nie są jeszcze powodem do niepokoju, o tyle jeśli się powtarzają, warto odwiedzić lekarza. Wielu rodziców nie wie, w jaki sposób postępować z wymiotującym niemowlęciem i czym może być spowodowany jego stan.

Skąd biorą się wymioty u niemowląt?
U niemowląt tak jak i u dorosłych, wymioty mogą mieć różne podłoże. W większości przypadków, za taki stan chorobowy odpowiedzialny jest nieżyt żołądka. Bardzo powszechne u niemowląt są ostre nieżyty żołądka lub jelit, często spowodowany zapaleniem bakteryjnym lub niestrawnością. Kiedy niemowlę wymiotuje, stan ten mogą powodować zarówno różnego rodzaju zatrucia, jak i zakażenie, np. groźnymi rotawirusami. Jeśli niemowlę wymiotuje w krótkim czasie po spożyciu jakiegoś pokarmu, warto przyjrzeć mu się bliżej – może jedzenie było zanieczyszczone lub nieświeże? Rodzice muszą również pamiętać o tym, że wymioty u małego dziecka mogą być spowodowane również zwężeniem odźwiernika. W takim wypadku niemowlę w wieku 2-6 tygodni zaczyna wymiotować po każdym posiłku. Stanem wymagającym interwencji lekarskiej jest także zapalenie ślepej kiszki lub niedrożność jelit, które również objawiają się wymiotami.
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowląt?
Na szczęście na wymioty u dzieci można stosować domowe sposoby. Ważne jest stałe uzupełnianie płynów w częstych, jednak niewielkich dawkach. Dzięki temu można zapobiec odwodnieniu się niemowlęcia. W takim przypadku najlepsze będzie podawanie 1-2 łyżeczek wody mineralnej co 5-10 minut. Jeśli wymioty nie są nasilone, warto normalnie karmić dziecko piersią lub mlekiem modyfikowanym, pamiętajmy jednak, by samodzielnie nie podawać maluchowi żadnych leków na wymioty. Czasem na niestrawność pomaga także masaż brzuszka lub antykolkowe herbatki. Jeśli jednak wymioty są nasilone, towarzyszy im ból, gorączka i stałe rozdrażnienie dziecka, najlepszą opcją będzie wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie malucha. Rodzice muszą także rozróżniać tzw. ulewanie od wymiotów. Ulewanie do wydobywanie się z ust dziecka niewielkiej ilości nadtrawionego pokarmu (zwykle po jedzeniu), natomiast wymioty mają gwałtowną formę.

Kiedy udać się do lekarza?
Każde wymioty mogą być objawem na tyle niepokojącym, że będą wymagały konsultacji z lekarzem. Wizyta staje się jednak koniecznością, jeśli samym wymiotom towarzyszą inne objawy chorobowe (gorączka, biegunka, wymioty z krwią). Warto bowiem pamiętać, że maluchy bardzo szybko się odwadniają. Jeśli będą skąpo oddawały mocz, płakały bez łez czy mają suchy język i oczy, mogą to być objawy odwodnienia, którego nie można lekceważyć. Stan taki może nawet zagrażać życiu dziecka i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Pediatra musi ustalić przyczynę choroby i zastosować odpowiednie leczenie. Na rynku jest sporo środków farmakologicznych dostępnych na receptę, które powinny złagodzić wymioty. W skrajnych przypadkach małe dzieci przy bardzo ostrych wymiotach i odwodnieniu można poddać hospitalizacji.

hasło niemowle wymiotuje zastąpiłam niemowlę wymiotuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here