Wymioty u dzieci.

Wymioty u dziecka to stan, który bardzo niepokoi rodziców, Nagłe skurcze mięśni brzucha, przepony i klatki piersiowej kończące się wyrzuceniem przez usta a czasem i przez nos treści pokarmowej z żołądka, to zazwyczaj nie jest objaw poważnej choroby. Jednak każdą sytuację, gdy dziecko wymiotuje należy potraktować poważnie, aby nie przegapić ważnej wiadomości wysyłanej do otoczenia przez organizm.
Jednorazowe wymioty najczęściej związane są z przepełnieniem żołądka. Przejadanie się dotyczy ludzi w każdym wieku. Jeśli w żołądku jedzenia będzie za dużo, organizm broniąc się przed nadmiernym wysiłkiem, nie mogąc dać sobie rady z trawieniem, wyrzuci nadmiar jedzenia na zewnątrz. Jeśli mamy pewność, że to właśnie przejedzenie wywołało wymioty u dziecka, to nie ma powodów do obaw. Pilnujmy, aby więcej nie dopuścić do takiej sytuacji. Dziecku należy podawać płyny, małymi porcjami co kilka minut, najlepiej herbatę ziołową lub wodę. Płyny nie powinny być gorące, ani bardzo zimne.
Nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne przy wymiotach powtarzających się wielokrotnie. Ważne, aby nie dawać dziecku nic do jedzenia dopóki wymioty nie zatrzymają się. Niemowlakom najlepiej służy mleko matki. Jeśli mama przestawiła już dziecko na mleko modyfikowane, to do ustąpienia wymiotów nie powinna dziecku takiego mleka podawać. Woda, herbatka podawana co 15 minut w bardzo małych porcjach to najlepsze rozwiązanie, które przywróci funkcjonowanie dziecięcego brzuszka do normy.
Czasem wymioty u dziecka są reakcją na stres. Za wywołanie wymiotów odpowiedzialne może też być przegrzanie dziecka, choroba lokomocyjna, niewłaściwa pozycja przyjęta podczas karmienia.
Wymioty mogą być objawem nietolerancji pokarmowych – aby to potwierdzić lub wykluczyć trzeba przeprowadzić specjalne badania diagnostyczne w kierunku nietolerancji czy alergii pokarmowych.

Jeśli wymioty utrzymują się dłużej niż dobę, albo towarzyszy im wysoka temperatura, biegunka, wysypka należy zasięgnąć porady lekarza. Wymioty, wysoka temperatura i biegunka mogą towarzyszyć infekcji wirusowej. Wymioty nagłe, chlustające w towarzystwie gorączki mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej, albo nawet o zatruciu pokarmowym wywołanym przez groźne bakterie.
U małych dzieci silne wymioty spowodowane infekcjami lub zatruciami są bardzo niebezpieczne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia. Ponadto rodzice muszą uważać, aby dziecko nie udusiło się podczas snu treścią wyrzucaną z żołądka. Gorączka powyżej 38 stopni, opuchnięty powiększony brzuszek, apatia, brak apetytu, wysypka, płacz to sygnały które powinny skłonić opiekunów dziecka do natychmiastowej wizyty u lekarza. W przypadku dzieci starszych konsultacja jest konieczna gdy wielokrotne wymioty trwają dłużej niż 24 godziny, temperatura sięga 39 stopni, dziecko skarży się na ból głowy, unika źródeł silnego światła, ma zażółcone białka oczu, jest odwodnione (odwodnienie objawia się białym nalotem na języku).
Gdy dziecko wymiotuje wielu rodziców szuka skutecznego środka farmakologicznego, aby powstrzymać wymioty. Zanim taki środek zastosujemy warto zasięgnąć porady lekarza. Zanim to zrobimy polegajmy na domowych metodach – nawadnianie i ścisła dieta leczą większość dzieci cierpiących na wymioty w ciągu kilku godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here