Witamina K dla noworodka

Noworodek przychodzi na świat wyposażony we wszystko to, czego potrzebuje do swojego dalszego rozwoju. Jednakże nie oznacza to, że nie wymaga wsparcia ze swojego otoczenia. Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak regularne karmienie, przewijanie i inne czynności, jakie zazwyczaj są obowiązkami nowych rodziców, noworodek potrzebuje też nieco więcej. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o pokarm. Mleko matki jest bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze, pełne energii i gotowe do przyjęcia przez dziecko. Nie zawiera jednak wszystkiego co może potrzebować noworodek. Między innymi, wśród brakujących tam składników można wymienić witaminę K.
Dlaczego witamina K jest tak potrzebna dla noworodka? Otóż ze względu na swoją budowę chemiczną, witamina ta bardzo ciężko wchłania się przez łożysko, dlatego też dziecko przychodzi na świat z bardzo niewielkim zapasem tego składnika w swoim organizmie. Tymczasem witamina K jest niesamowicie ważna. Odpowiada między innymi za regulowanie takich złożonych procesów jak krzepnięcie krwi. Ze względu na to, dziecko które nie otrzyma dodatkowej dawki witaminy K po porodzie, może być narażone na groźną sytuację jaką jest choroba krwotoczna. Objawia się ona w bardzo różny sposób, ale podstawą zazwyczaj jest występowanie krwotoków. Między innymi mogą one wystąpić w przewodzie pokarmowym. Krew może też sączyć się z pępka dziecka, a równie częstym zjawiskiem jest też występowanie na ciele siniaków. W swoich bardzo niebezpiecznych odmianach, choroba krwotoczna może doprowadzić nawet do wylewu krwi do mózgu, co może nieść ze sobą ryzyko poważnych deficytów w dalszym życiu dziecka. Jak zatem widać, istnieje solidny powód, aby zadbać o to, że dziecko uniknie tego typu objawów.
U dorosłych witamina K jest wchłaniania z niektórych pokarmów, a także produkowana przez florę bakteryjną, znajdującą się w jelitach. Ale niemowlę przychodzi na świat pozbawione tego typu wsparcia. Dlatego też konieczne jest zadbanie o to, aby do jego organizmu trafiła odpowiednia dawka tej ważnej witaminy.
Jeżeli jednak kogokolwiek interesuje skąd wziąć takie preparaty jak witamina K dla noworodka, to nie należy się tym zbytnio zamartwiać. Obecny protokół mówi, że każdemu dziecku powinno się podawać odpowiednią dawkę tej witaminy zaraz po porodzie. Według wieloletnich badań, taka jednorazowa dawka jest jak najbardziej wystarczająca, aby uniknąć wszystkich niebezpiecznych skutków niedoboru tej konkretnej witaminy.
Niegdyś jednak uważano, że jedna dawka witaminy K może jedynie opóźnić wystąpienie choroby krwotocznej o parę miesięcy i dlatego też konieczne jest zorganizowanie dodatkowego podawania tej witaminy poprzez kroplówkę w dalszych tygodniach życia dziecka. Jednakże obecnie podawana dawka poporodowa jest uznawana za jak najbardziej wystarczającą i dlatego też dalsza suplementacja nie jest konieczna. Po paru miesiącach, gdy dieta dziecka przechodzi z mlecznej w bardziej zróżnicowaną, witamina K przestaje stanowić problem i jest sprawnie wchłaniana z jedzenia dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here