Od kiedy można powiedzieć, że noworodek staje się niemowlęciem?

Czy jest jakaś różnica większa między noworodkiem a niemowlęciem? Teoretycznie dziecko to dziecko, ale każde dziecko przechodzi etapy w swoim dojrzewaniu i przechodzi płynnie ze stanu noworodka do niemowlęcia. Do kiedy dziecko jest określane noworodkiem, a kiedy staje się ono niemowlęciem?

Tak jak dla rodziców ich świeżo nowo narodzone dziecko jest po prostu dzieckiem, tak dla lekarzy ma ono różne określenia. Od chwili narodzenia określają je mianem noworodka a po czasie zmieniają to określenie na niemowlaka. Laikom w kwestii medycyny jest bardzo łatwo pogubić się w tych sprawach z nazewnictwem. Ale czy ta różnica w terminologii ma jakiekolwiek uzasadnienie? Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Zacznijmy od zagadnienia noworodek – do kiedy nim dziecko jest?

Dziecko od chwili urodzenia, do 28 dnia życia jest określane jako noworodek. Jest to właśnie ten czas, kiedy procesy adaptacyjne działają najintensywniej u małego dziecka. Dociera do niego bardzo dużo nowych bodźców w porównaniu kiedy jeszcze było w brzuchu swojej mamy. W tym musi nauczyć się spożywać mleko matki. Przez ten okres czeka go bardzo dużo wyzwań w kwestii przystosowania się do zupełnie nowego, obcego środowiska.

Oczywiście określenie mianem noworodka to pojęcie dość mocno uogólnione, istnieją kilka odmian noworodka, ale nie ma potrzeby zagłębiać się w szczegóły.

Teraz przejdźmy do kwestii kiedy noworodek „przeistacza” się w niemowlaka.

Ten przyjęty umownie czas 28 dni to pozornie niewiele czasu, zanim rodzice się obejrzą ich dziecko staje się niemowlakiem. Dzień tej przemiany to nic szczególnego, nie zachodzą jakieś istotne zdarzenia w ciele dziecka. Jest to zaledwie koniec głównego czasu przystosowania do nowego otoczenia, co jednak wcale nie oznacza końca większych zmian.
U małego dziecka stopniowo narasta masa ciała, pod koniec okresu niemowlęcego jego masa ciała powinna być pięciokrotnie większa niż na początkowym przyjściu na świat. Ogólnie przez cały dzień masa ciała dziecka powinna przybierać około 30 g. Oczywiście u niemowlęcia nie zwiększa się sama masa ciała ale też jego długość, pod koniec tego okresu, jego długość powinna być większa o połowę w stosunku do jego wysokości w chwili przyjścia na świat.

W okresie niemowlęctwa dziecko doznaje nowych bodźców, między innymi smakowych i to właśnie w nim dieta dziecka stopniowo staje się co raz bardziej różnorodna. Noworodek jest karmiony praktycznie tylko mlekiem, a niemowlak po ok. 6 miesiącach życia zwiększa swoje zapotrzebowanie także na inne pokarmy.

Jakie są praktyczne różnice pomiędzy okresem noworodkowym a niemowlęcym?

Wydaje się, że rozróżnianie okresów w życiu dziecka nie ma zbytnio głębszego sensu, praktyka jednak pokazuje, że jest to błąd. Noworodki mają swoją własną skale, w celu określenia ich stanu zdrowia, oraz swojego specjalnego lekarza zwanego neonatologiem.
Rzeczywistość pokazuje, że problemy zdrowotne w okresie noworodkowym są nieco inne w porównaniu z okresem niemowlęcym. To właśnie dlatego neonatolog zajmuje się noworodkami, a niemowlakami pediatra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here