Ciąża to wyjątkowy okres. Często widoczny jest już w pierwszych tygodniach po mamie – zaczyna nabierać kształtów, twarz się zmienia, rysy wyostrzają lub są łagodniejsze. Dodatkowo widać to po cerze – szczególnie jeśli na świat przychodzi chłopiec – mówi się wtedy, że oddaje urodę mamie, zaś jeśli dziewczynka, kobieta w ciąży wygląda na dużo bardziej zmęczoną niż normalnie. Włosy również stają się bardziej nawilżone i pełne życia, a poranne mdłości dokuczają tylko przez jakiś czas. Jak najlepiej wykorzystać ten błogosławiony okres dziewięciu miesięcy, aby jak najlepiej wyedukować się na dobrą mamę? Co czytać, a jakich źródeł unikać? A może po prostu zdać się na własny instynkt i pracować, aż do rozwiązania?
Każda opcja jest dobra – nie ma uniwersalnych wzorców, ponieważ każda ciąża jest inna. Widać to po samopoczuciu przyszłej mamy. Niektóre osoby radzą sobie z nią lepiej, praktycznie nic po nich nie widać, zaś inne osoby radzą sobie dużo gorzej, chociażby ze względu na zagrożenie ciąży, czy dokuczające mdłości. Jeśli zaś chodzi o literaturę – najlepiej w tym czasie sprawdzają się książki, które wytłumaczą jak kształtować dziecko i jak zająć się nim w trudnych chwilach, aby w domowych warunkach reagować na różne sytuacji. Jedną z takich sytuacji niewątpliwie jest temperatura niemowlaka – obarczona mitem zachowań dobrych i złych. Wiele osób od razu w tej sytuacji chce podawać tabletki, zapominając o starym i niezawodnym sposobie na zbicie szybko temperatury – czyli zamoczenie dziecka w chłodnej wodzie na kilka minut. Gwarantujemy, że dziecko się nie pochoruje, a gorączkę można zbić nawet o dwa stopnie. To sporo, a powinno wystarczyć do przyjazdu służb pomocniczych. Działa też zdecydowanie szybciej niż podanie lekarstw do odbytu dla dziecka.
Jakie jeszcze mogą czekać trudne sytuacje? Przede wszystkim takie, w których dziecko będzie miało kolki w nocy czy nie będzie chciało jeść. Warto na to wszystko się przygotować już „zawczasu”. A jak przygotować się na tę zmianę – jeśli chodzi o małżeństwo? Przede wszystkim nie wolno zapominać, że w takich sytuacjach masz na kogo liczyć i nie powinno się brać wszystkiego na swoje barki. Poród i późniejszy stan jest niezwykle trudny dla kobiet – często zdarza się, że kończy się depresją poporodową i kilkutygodniowym zachwianiem emocjonalnym. Wtedy niezbędna będzie pomoc partnera, który będzie wiedział jak się zachować. W tej sytuacji rozwiązania są proste – przede wszystkim trzeba myśleć o dziecku i o pocieszaniu swojej partnerki.
Jakie jeszcze zachowania w trakcie ciąży sprawią ulgę na późniejszy czas? Przede wszystkim przygotowanie kącika lub pokoju dla dziecka. Niezwykle trudno jest później oddzielić własną, prywatną przestrzeń od tej, którą dzielimy z dzieckiem. Warto w pierwszych tygodniach mieć łóżeczko obok, ze względu na wiele częstych i nieprzespanych nocy, ze względu na krzyk dziecka. Zapewni to też komfort psychiczny, że dziecko jest obok i nic złego mu się nie dzieje. A rodzice w tym czasie będą mogli próbować spać spokojnie.