Pierwsze objawy ciąży.

Diagnozowanie ciąży u lekarza następuje około 6-7 tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wiarygodny test ciążowy powinien zostać wykonany w dniu spodziewanej miesiączki. W momencie, kiedy jeszcze kobieta nie jest na tym etapie, często zastanawia się, czy już jest w ciąży. Zwłaszcza, jeśli już dłuższy okres stara się wraz z partnerem o pociechę. Niekiedy same jesteśmy po pewnych objawach stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia. Ciąża wprowadza wiele zmian do naszego ciała, jednakże każda kobieta jest inna i musimy pamiętać, że każda z pań różnie przechodzi okres ciąży. Jednakże jest kilka objawów, które charakteryzują pierwsze jej tygodnie.
Początek ciąży – objawy:
– zmęczenie i senność – pojawiają się jako pierwsze z objawów. Często mogą być mylnie odbierane jako przepracowanie, przesilenie jesienno – zimowe. Warto, w momencie, kiedy rzeczywiście odczuwa kobieta nagłe zmęczenie, jednak nieco zwolnić tempa. Organizm domaga się odpoczynku, czasem najlepszym wyjściem jest wcześniejsze położenie się spać, bądź nawet chwila krótkiej drzemki po pracy.
– zawroty głowy/omdlenia – objaw ten poniekąd łączy się z powyższym, też wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą podczas całego okresu ciąży. Kobieta powinna szczególnie na siebie uważać i tylko kiedy czuję, iż zaczyna czuć się słabiej powinna poprosić kogoś (nawet obcego) o pomoc.
– wymioty/nudności – jest to jeden z najpopularniejszych objawów i najbardziej dokuczliwych. Bardzo ciężko radzić sobie z nimi. Bywa czasem tak, ze niektóre kobiety mają tylko nudności i są wtedy też znaczniej uwrażliwione na zapachy, nic im nie smakuje, nie mają ochoty na jedzenie. Natomiast z kolei inne panie bardzo często wymiotują, jest to niezwykle uciążliwe, zwłaszcza, jeśli kobieta pracuje na etacie. Mówi się o ciążowych wymiotach, że to poranne mdłości, jednakże mogą one się utrzymywać cały dzień. Nie ma specjalnego sposobu, by zwalczyć ten objaw, możemy jedynie go załagodzić. W aptekach są dostępne delikatne środki farmaceutyczne, bądź można wybrać naturalne środki, takie jak imbir, który zmniejszą nieco nudności.
– bolesne piersi – już na początku ciąży piersi robią się nabrzmiałe, tkliwe. Stają się cięższe, większe, każdy najmniejszy ich dotyk może sprawiać ból. Również odpowiedzialne są za to hormony ciążowe, które przygotowują całe ciało do przyjścia dziecka, w tym piersi do wytwarzania pokarmu.
– zachcianki pokarmowe – również są jednym z najpopularniejszych objawów, choć nie ma medycznych podstaw do tego i do końca nie wiadomo, dlaczego niektóre kobiety mają ochotę na łączenie lodów z ogórkami kiszonymi.
– brak miesiączki – jest to moment, w którym najlepiej wykonać test ciążowy, który wykluczy nasze wątpliwości. Brak miesiączki jest pierwszym, często jednoznacznym objawem. Choć czasami krwawienie może być mylące, gdyż może wynikać z zagnieżdżania się zarodka w macicy i wtedy krwawienie występuje, ale nie tak obficie, jak podczas menstruacji.
Pierwsze objawy ciąży są objawami często wątpliwymi, gdyż można je pomylić z grypą żołądkową lub przeziębieniem. Kobiety, które planują ciąże czasem w zwykłym zmęczeniu doszukują się drugiego dna. Natomiast kobiety, które mają nieregularne miesiączki mogą nawet przez kilka miesięcy nie wiedzieć, że są w ciąży. Wątpliwości oczywiście najlepiej rozwiewa wizyta lekarska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here