500 plus na drugie dziecko

500 plus na drugie dziecko przysługuje od 2016 roku. Program ten nazywa się Program Rodzina 500 plus. Poprzez ten program rodziny dostają nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, które nie ukończyło osiemnastego roku życia.
Żeby dostać 500 plus na pierwsze dziecko muszą w rodzinie obowiązywać odpowiednie kryteria dochodowe – dochód na jedną osobę w rodzinnie musi wynosić mniej niż 800 złotych. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne dochód musi wynosić 1200 złotych. Rodziny wszystkie, które spełniają takie dochodowe kryterium, to na pewno otrzymają świadczenie 500 plus również na pierwsze dziecko.
Wychodzi zatem, że na drugie i kolejne dzieci 500 złotych można wypłacić każdej rodzinie i jest to bez znaczenia jakie maja kryteria dochodowe, ile zarabiają oczywiście zasada jest, że dziecko nie może mieć ukończone osiemnaście lat. Jednak aby pierwsze dziecko dostało 500 złotych, trzeba dokładnie wyliczyć dochód na osobę w rodzinie.
Jeśli mamy zatem dwójkę dzieci, z których starsze ma ukończone 18 lat, to 500 złotych na młodsze dziecko można dostać tylko i wyłącznie po spełnieniu kryterium dochodowego. Starsze dziecko jeśli dalej się uczy albo studiuje, to do 25 roku życia będzie zatem wliczane do obliczania dochodu na jedną osobę w rodzinie.
500 plus na drugie dziecko dostają osoby, które są w związku małżeńskim, jak i w związkach partnerskich oraz osoby, które samotnie wychowują swoje dziecko.
Związek partnerski – w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę kryteria dochodowe partnera oraz Twoje. Jeśli wychowujesz samotnie własne dziecko, to trzeba wziąć pod uwagę twoje kryteria dochodowe, a także zasądzone alimenty, które otrzymujesz z Alimentacyjnego Funduszu oraz od ojca Twojego dziecka. W tym układzie ojciec dziecka może starać się odliczyć od swojego dochodu alimenty, które płaci, gdy stara się o 500 plus na dziecko, które wychowuje w swojej nowej rodzinie. Jeśli w 2014 roku nie byliście rodziną, to pod uwagę trzeba wziąć wasze zarobki z 2014 roku i należy wziąć pod uwagę uzyskanie dochodu.
Jeśli oboje wychowujecie dwójkę dzieci i mają poniżej osiemnastego roku życia i jedno jest na przykład Twoje, a drugie partnera, to 500 plus jest Wam przyznane.
Kiedy dziecko wychowywane jest przez partnera w nowej rodzinie, to partner również może ubiegać się o 500 plus na dziecko.
Jeśli jest opieka naprzemienna, czyli dzieckiem zajmuje się ojciec dziecka oraz matka, to 500 złotych podzielone jest proporcjonalnie do zasądzonego czasu opiekowania się nim. Czyli inaczej mówiąc, jeśli rodzice opiekują się w pół na pół dzieckiem, to każdy rodzic dostanie po 250 złotych.
W przypadku adoptowanego dziecka, to także można ubiegać się o 500 plus i przysługują te same zasady.
W przypadku gdy dziecko jest wychowywane w rodzinie zastępczej, to również można ubiegać się o 500 plus na drugie dziecko oraz obowiązują te same zasady.
Rodzic, który pracuje oraz mieszka za granicą, także może dostać na dziecko 500 plus, ale nie może dostawać innego zasiłku na dziecko w tym kraju, w którym pracuje i mieszka. Jeśli jednak dostaje w niższej kwocie niż w Polsce, to przysługuje mu wyrównanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here