W którym tygodniu można poznać płeć dziecka?

Poznanie płci dziecka to jeden z najbardziej emocjonujących momentów ciąży. Przyszli rodzice z niecierpliwością czekają na to, by poznać płeć swojego potomka i móc kompletować wyprawkę. Na ten moment trzeba jednak poczekać, zazwyczaj jeszcze kilkanaście tygodni od chwili, w której dowiadujemy się o ciąży.

Co determinuje płeć dziecka?
Nie ważne, jak bardzo przyszli rodzice chcieliby mieć wpływ na płeć swojego dziecka, tę kwestię określi za nich natura. Co ciekawe, płeć dziecka jest ustalona już w momencie zapłodnienia. Komórki jajowe przekazują dziecku zawsze chromosom żeński, natomiast plemniki mogą zawierać zarówno chromosom żeński, jak i męski. Płeć dziecka zależy więc od tego, który plemnik jako pierwszy dotrze do komórki jajowej i dokona zapłonienia. W tym czasie przyszli rodzice jeszcze nie wiedzą o ciąży, a płeć ich dziecka już jest zdeterminowana przez naturę.

W którym tygodniu płeć dziecka jest widoczna?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w którym tygodniu płeć dziecka będzie widoczna. Na poznanie płci trzeba czekać średnio 20 tygodni. Najwcześniej płeć dziecka może być widoczna między 13 a 14 tygodniem ciąży, jednak lekarz musi posiadać bardzo dobry aparat USG, by w tym czasie zauważyć narządy płciowe dziecka. Zazwyczaj około 16 tygodnia ciąży płeć dziecka staje się widoczna. W większości przypadków przyszli rodzice mogą poznać płeć swojego dziecka podczas wykonywania badania USG między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to tzw. USG połówkowe, na którym dziecko powinno być już wyraźnie widać. Oczywiście poznanie płci dziecka to decyzja rodziców – jeśli chcą oni mieć niespodziankę przy porodzie, mogą poprosić lekarza, by nie mówił im, czy widzi chłopca, czy dziewczynkę.

Czy zawsze da się określić płeć dziecka na USG?
Niestety, niejeden raz młodzi rodzice muszą się uzbroić w cierpliwość. Nie zawsze bowiem płeć dziecka jest widoczna na USG, nawet jeśli kobieta jest już w tym tygodniu ciąży, w którym powinno być to widać. Wiele bowiem zależy od aparatu, jakim dysponuje lekarz w swoim gabinecie oraz od położenia maluszka podczas badania. Bywa także, że lekarze nie przekazują informacji o płci dziecka nawet do 28 tygodnia, ponieważ weryfikację utrudnia im duża ilość płynu owodniowego czy grubość powłok brzusznych. Na szczęście w większości przypadków płeć dziecka da się poznać, jednak pamietajmy – aparat USG wykazuje około 95% skuteczności, a więc trzeba brać pod uwagę pewien margines błędu.

Czy są inne metody na poznanie płci dziecka?
Obecnie jedynie USG jest skuteczną metodą poznania płci dziecka, jeszcze w łonie matki. Można posiłkować się również ludowymi mądrościami, na podstawie których opierały swoją wiedzę nasze babcie. Przewidywano płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha, ciążowych zachcianek, czy tego jak wygląda kobieta ciężarna. Trzeba jednak powiedzieć, że takie ludowe metody są bardzo mylne i właściwie sporo mają wspólnego z przypadkiem, a nie z prawdziwą wiedzą. Można je jednak stosować, oczywiście podchodząc do nich z dozą sceptycyzmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here