Ochronniki słuchu

Ochrona słuchu podczas wykonywania najróżniejszych prac budowalnych to niezwykle ważna kwestia. Hałas może się przyczynić do wielu problemów jak np. obciążenia psychiczne, czy pogorszenie słuchu. Dlatego, każdy pracodawca powinien zadbać o ochronę słuchu dla swoich pracowników. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Na jakich stanowiskach ochronniki słuchu są konieczne?

Ochraniacze słuchu są konieczne na wszystkich stanowiskach, na których występuje wysokie natężenie hałasu. Przy czym warto zaznaczyć, że nie chodzi jedynie o głośne, chwilowe dźwięki, ale o hałas emitowany w jednostajny sposób, który ma miejsce np. w magazynach czy na różnych placach budowy.

Ochronniki słuchu są z pewnością wymagana na takich stanowiskach jak: pilarz, szlifierz, tokarz, pracownik lotniska, pracownik portowy, operator maszyn budowlanych itd.

W wyżej wymienionych profesjach zabezpieczenie słuchu pełni kluczową rolę. Pracownicy są narażeni na znaczny hałas, ochronniki minimalizują także zmęczenie i ułatwiają utrzymywanie koncentracji.

Praca w hałasie jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Nie każdy wie, że powoduje ona wzrost ciśnienia krwi, a także bóle głowy, problemy z widzeniem i z utrzymaniem równowagi.

Aktywne ochronniki słuchu

Jedną z możliwości dostępnych na rynku są aktywne ochronniki słuchu. Jest to niezbędne wyposażenie dla osób, które spędzają dużo czasu w hałasie. Tego typu zabezpieczenia są wyposażone w specjalną elektronikę, a także filtry częstotliwości i mikrofony, które błyskawicznie reagują w przypadku pojawienia się gwałtownego hałasu. Jednocześnie słuchawki umożliwiają usłyszenie dźwięków mowy, a także innych dźwięków o bardzo niskim natężeniu.

Wykorzystanie aktywnych ochronników słuchu zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo w trakcie pracy. Warto zdecydować się na wybór ochronników, które wyróżniają się bardzo dobrą jakością.

Pasywne ochronniki słuchu

Pasywne ochronniki słuchu mają za zadanie tłumienie hałasu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju gąbek i pianek, które dzięki właściwemu ukształtowaniu działają bardzo skutecznie.

Tłumią one każdy rodzaj hałasu, są mniej uniwersalne niż ochronniki aktywne.

Na jakie ochronniki słuchu warto postawić?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów ochronników słuchu. Oprócz modeli aktywnych i pasywnych, dostępne są także ochronniki taktyczne typu peltor. Wybór zabezpieczenia jest zależny od wielu czynników.

Najważniejszą kwestią jest to, aby wybrane ochronniki miały zastosowanie profesjonalne. Muszą one spełniać wszelkie, rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Dobrej jakości ochronniki słuchu są dostępne w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów BHP.

Wybierając ochronniki warto też zwrócić uwagę na to, żeby posiadały możliwość regulacji. Dzięki temu pracownik, nie będzie odczuwał żadnego dyskomfortu związanego z noszeniem, co mogłoby go w jakiś sposób zniechęcić do zakładania ochronników i postępowania wbrew obowiązującym zasadom higieny i bezpieczeństwa.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest średnica nauszników. Powinny być one na tyle szerokie, aby zakryć całą małżowinę uszną i skutecznie odizolować ucho od dźwięków z zewnątrz.

Największy wybór ochronników słuchu znajdą Państwo na stronie: https://dasagat.pl

Najważniejsze informacje o hałasie

Hałas to bardzo szkodliwy czynnik. Jego szkodliwość jest zależy od natężenia, a także od jego poziomu. Nawet krótka chwila przebywania w hałaśliwej pracy, może doprowadzić do uszkodzenia słuchu na całe życie. Dlatego ochronniki słuchu powinny być zakładane na cały czas przebywania w hałasie.

W trakcie wykonywania swoich obowiązków, trzeba także dbać o to, żeby nauszniki ściśle przylegały do ucha i nie były w żaden sposób uszkodzone.

Komfortowym i zdrowym poziomem hałasu dla człowieka jest poziom niższy niż 50 dB. Generuje go np. lodówka, woda płynąca w rzece itd. Na stadionie w trakcie meczy, czy podczas jazdy motocyklem robi się już o wiele głośniej, hałas sięga od ok 105 do 118 dB. Natomiast próg bólu wynosi około 130 dB. Taki hałas jest generowany np. podczas uderzenia młota pneumatycznego. Warto o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here