Biżuteria jest częścią mody, wpływa na stylizację ubiorów i może swoją obecnością zmienić jej charakter. Do wytwarzania biżuterii wykorzystuje się różne elementy ozdobne. I nie muszą to być jedynie brylanty oprawione w złoto. Oryginalne pomysły i nieograniczona fantazja jest najlepszą receptą na sukces. Chcąc zaprojektować rzecz ładna, trzeba się otaczać rzeczami wyszukanymi i zanurzyć w atmosferę.
Gemmologia – nauka o kamieniach
Wszyscy, którzy zajmują się profesjonalnie lub hobbystycznie minerałami powinni posiąść choćby część wiedzy z zakresu gemmologii. Nazwa jest hybrydą słów pochodzących z dwóch kultur. Łacińskiej i greckiej. Gema oznacza kamień, logos to nauka.
Kamienie szlachetne i wszystkie kamienie półszlachetne do biżuterii leżą w zasięgu zainteresowania nauki o wytworach natury w postaci związków chemicznych objawionych nam w postaci barwnych kryształów.
Gemmologia nie zajmuje się aspektem składu kamieni. To zadanie chemików i gemmolodzy przyjmują to jako fakt dowiedziony. Zajmują się natomiast ocena metrologiczną. To znaczy wszystkimi cechami fizycznymi, jak określenie barwy z dokładnością odcieni i nasycenia. Wrażenia optyczne to ważne zagadnienie dla gemmologów.
Choć podstawy gemmologii wykuwano już w Starożytności, sama dziedzina naukowa jest młodą gałęzią poznania otaczającego świata. Jest też dziedziną w większym stopniu praktyczną. Jej początki sięgają zaledwie dziewiętnastego wieku.
Z czego biżuteria?
Biżuterię można wykonać z naprawdę prostych elementów, które na co dzień mamy pod ręką. Jednak nie musimy się ograniczać tylko do tego, co znajdzie się na naszej drodze przypadkiem. Niech obudzi się w was artysta i zacznijcie świadomie poszukiwać ideału.
Do wykonania wysokiej klasy biżuterii od dawna używa się kamienie półszlachetne. Posiłkując się naprawdę dobrymi dostawcami, można tworzyć własne kolekcje biżuterii. Wszystko, czego potrzebuje początkujący jubiler można znaleźć na stronie manzuko.com
Gemmologia to nauka o kamieniach
Dla potrzeb klasyfikacji podzielono kamienie na dwie grupy.
Pierwsza najbardziej efektowna i najdroższa grupa to kamienie szlachetne. Każdy z pamięci, zaczepiony na ulicy, wymieni na pewno co najmniej pięć kamieni szlachetnych i na pewno pierwszym z nich będzie diament.
Druga grupa to kamienie półszlachetne. Wszyscy znają także nazwy kamieni półszlachetnych. Zachwycają barwą i rysunkiem przeświecający na zewnątrz. Agaty, jadeity, turkusy i ametysty. Kamienie mieniące się feerią barw, z których powstają przepiękne bransoletki z kamieni.
Kamienie ozdobne dzielą się na trzy klasy:
Pierwsza klasa to minerały nieprzezroczyste, takie jak:
- lazuryt – inaczej lapis lazuli; nauka zaszeregowała ją do skał metamorficznych; powstała z przeobrażenia złogów wapnia w skorupie ziemskiej; nazwa nawiązuje do jego barwy
- nefryt – powstawał w wyniku szeregu następujących po sobie procesów fizycznych zachodzących w skorupie ziemskiej w ciągu miliardów lat; jest związanych z tektonika skorupy ziemskiej.
I skalenie; skalenie są najprostszymi strukturami mineralnymi w skorupie ziemskiej; zalicza się do nich:
- rodonit – czerwony minerał z wrostkami czarnych tlenków.
- malachit – dość pospolity w skorupie ziemskiej; należy do grupy węglanów; ma kolor zielony w wielu odcieniach.
- chalcedon – dość popularny minerał w skorupie ziemskiej.
Druga klasa to:
- fluoryt – w przemyśle używany jako topnik, obniżający temperaturę topnienia wielu metali; po naświetleniu promieniowaniem UV, ma właściwości fluorescencyjne.
- onyks – czarny kamień o ostrych krawędziach; występuje też w odmianie biało-czarnej i zielonej.
Trzecia klasa – do niej należą kamienie używane w architekturze takie jak:
- marmur,
- alabaster,
- porfir.
Warsztat jubilera
Dla uprawiania pasji artystycznej związanej z projektowaniem i wyrobem biżuterii i trzeba posiadać pełnego zaplecza narzędziowego jubilera. Obrobione koraliki z kamieni półszlachetnych można nabyć wstępnie wygładzone, tak że nie ma konieczności utrzymywania kosztownych narzędzi do szlifowania i cięcia kamieni.