Barwy narodowe

Barwy narodowe to połączenie dwóch lub kilku kolorów, czasem z dodatkiem jakiegoś znaku. Mogą być symbolem całego państwa, województwa, miasta lub części jakiegoś obszaru. Barwy narodowe w obszarze danego kraju są jego symbolem oraz wyróżniają go wśród innych państw. Dzięki stworzeniu barw narodowych i eksponowanie ich w przestrzeni publicznej wprowadza się również skojarzenie z czym dany kraj powinien i chce być utożsamiany. Barwy są też znakiem władzy oraz symbolem charakteru i siły narodu. Bardzo często symbol państwa tworzy się na podstawie wydarzeń z jego historii.

Polskie barwy narodowe

Początkowo barwą narodową w Polsce był karmazyn, czyli odcień ciemnej czerwieni z dodatkiem błękitu. Uważany był za symbol bogactwa, ponieważ cena barwnika, który był potrzebny do wytworzenia go była bardzo wysoka. Pierwszy raz polskie barwy zostały zatwierdzone na uchwale Sejmu Królewskiego w 1831 roku, jednak w ustawie nie było podane jakiego dokładnie odcienia miał być to czerwony. W 1955 roku ustalono, że barwami będą kolory biały i czerwony w dwóch poziomych pasach równoległych zajmujące taką samą ilość miejsca. Górna część powinna być biała, natomiast dolna czerwona. Kolor czerwony powinien odpowiadać barwie cynobru. 2 maja co roku w Polsce obchodzone jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Flaga Polski

Polskie barwy narodowe czyli flaga biało czerwona ułożona w dwóch pasach poziomych, równoległych. Górna część czyli biała oznacza srebro, wodę oraz czystość, a także białego orła, który jest również godłem Polski. Dolna część czerwona symbolizuje ogień, odwagę i walczność, a także czerwone pole tarczy herbowej, na której znajduje orzeł. Flaga Polski oraz orzeł są ze sobą bardzo powiązane pod względem kolorów, ale również historii. Orzeł znajduje się na ścianach w wielu miejscach publicznych, natomiast flaga widnieje w wielu miejscach oraz jest wywieszana podczas świąt patriotycznych takich jak Dzień Niepodległości oraz swięta majowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here