wykopy

Co należy uwzględnić podczas zabezpieczania wykopów

Pierwszym i najważniejszym elementem podczas wykonywania wykopów jest nie lekceważenie natury oraz praw fizyki, które w tym przypadku odgrywają wielką rolę. Zanim przejdzie się do samych prac budowlanych, pierwszą czynnością którą powinniśmy zrobić jest zaznajomienie się ze znajdującą się w tym obszarze glebą. Jest to jeden z ważniejszych aspektów przy kolejnej czynności czyli wyborem sposobu w jakim dokonamy zabezpieczanie wykopów. A więc w Polsce wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów gleb. Między innymi są to gleby piaszczyste, które słabo magazynują wodę, są przepuszczalne i sypkie.

Kolejną grupę stanowią gleby gliniaste, są to bardzo ciężkie, ubite ziemie, które na prawdę ciężko rozdzielić. Ciężkie podczas wykopów jednak jedne z lepszych ziem, posiadają najmniejsze ryzyko zawaleniem wykopu. Ostatnią grupę stanowią gleby mieszane, to znaczy gleby piaszczysto-gliniaste lub gliniasto-piaszczyste z większą przewagą jednego jednego z elementów. Dobrze, a więc co jeszcze trzeba uwzględnić podczas pracy nad wykopami? Oprócz uwzględnienia rodzaju gleby musimy mieć na uwadze, siły grawitacji. W tym wypadku jeżeli blisko naszego wykopu znajdują się ciężkie obiekty, typu maszyny
czy budynki. Lepiej je usunąć jeżeli jest taka możliwość. Natomiast gdy nie mamy takiej możliwość trzeba uwzględnić to w doborze metody zabezpieczenia wykopu. Ostatnią z przyczyn, która może spowodować zasypanie się wykopu są wody gruntowe, które przesiąkając przez ściany wykopu mogą spowodować jego osunięcie.

Sposób na dużą ilość wody

Kiedy w glebie jest dużo, zbyt dużo wody możemy skorzystać z jedynej w takiej sytuacji metody. Jest to metoda dosyć innowacyjna lecz cieszy się dużą popularnością oraz skutecznością swojego działania. Mowa tutaj o zamrażaniu gruntu pod wpływem azotu. Ściana zamrożona w taki sposób skutecznie chroni wykop przed dostawaniem się niechcianej wody a w dodatku podtrzymuje jego ściany.

Statystyki i trochę o sposobach zabezpieczania

Statystyki metod stosowanych w nowoczesnym budownictwie uwzględniają kilka metod. W nich znajdziemy stare i sprawdzone już metody, jak i te które w ostatnim czasie zostały wprowadzone. Nic w tym dziwnego, przecież technologia ciągle idzie do przodu, umożliwiając nam coraz to skuteczniejsze działanie na planu budowy. W około 50% przypadków uzyskała metoda zabezpieczanie wykopów wykonana z drewnianych elementów. Kolejne 20% stanowią ściany szczelne, które skutecznie odcinają wykop od przedostawania się do niego wody. Kolejne metody nie cieszą się dużą popularnością wśród wykonawców, jednak są czasem stosowane, między innymi ze względu na czynniki, o których była mowa powyżej. A są to obudowy berlińskie, które stosowane są w około 10% przypadków, kolejne to ścianki z grodzisk stalowych osiągnęły wynik 5%. W rankingu tym należy umieścić również zabezpieczenia wykopów za pomocą innych, lub mieszanych metod, które mimo wszystko osiągnęły ponad 10% w skali całego świata. Jednak najstarsza metoda, opierająca się a drewnianych palach dalej spełnia swoją rolę wyśmienicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here