Bezpieczna podróż.

Osoby, które mają dzieci muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim powinni zapewnić im bezpieczeństwo oraz komfort życia. Zwracać uwagę na różne aspekty codziennego funkcjonowania. Dbać o zdrowie swojej pociechy i zapewnić mu warunki do dorastania i wychowywania się. Codzienność przynosi wiele różnych sytuacji, do których rodzic powinien się odpowiednio przygotować. Sytuacje takie jak urządzenie pokoju, wychowanie, wybór przedszkola, a następnie szkoły, to jedne z najważniejszych decyzji, jakie opiekun musi podjąć. Nie należy jednak zapominać o sprawach bardziej przyziemnych. Jedną z takich czynności jest przewożenie dziecka. Każdy rodzic musi odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swojego podopiecznego podczas podróży. Dorośli zobowiązani są poznać zasady i przepisy, jakie obowiązują przy podróżowaniu z maluchami. Ich powinnością jest uzupełnienie wiedzy na temat – jak przewozić potomstwo w samochodzie i do kiedy dziecko w foteliku.
Każdy rodzic musi wiedzieć, że obecnie zniesiono granicę wiekową, która nakazywała korzystanie z fotelika. Nie oznacza to jednak, że dziecko będzie poruszać się bez odpowiedniego sprzętu. Nowa ustawa ustaliła granice wzrostowe. Każdy podopieczny, który jest niższy niż 150 cm musi w samochodzie siedzieć w odpowiednim siedzisku. Tak więc nawet, jeśli młody człowiek ma 17 lat, ale mniej niż półtora metra wysokości powinien korzystać z tak zwanej podstawki.
Kiedy rodzic zapoznał się już z wymogami bezpiecznego przewożenia dziecka, pozostaje mu zakupić odpowiedni sprzęt. Jaki fotelik powinien wybrać? Aby dobrać właściwe siedzisko należy dostosować je do wzrostu, masy ciała oraz wieku dziecka. Na rynku jest ogromny wybór fotelików. Producenci zobowiązani są do opisu produktu, który mówi, z jakiego tworzywa jest on zrobiony, a także dla kogo będzie odpowiedni. Opis taki zawiera także zalecenia co do montażu podstawki. Kupując fotelik należy pamiętać o paru głównych elementach. Trzeba dobrać go tak, aby jego profil pokrywał się z profilem siedzenia samochodu, a po zamontowaniu był stabilny i nie przemieszczał się. Kolejną ważną rzeczą jest to, by fotelik posiadał pasy bezpieczeństwa, które powinny być wytrzymałe, miękkie, zapewniające wygodę, a przede wszystkim posiadające regulację. Dla najmłodszych najodpowiedniejsze będzie pełne nosidełko, montowane tyłem do kierunku jazdy. Zalecane jest takie usadzenie maleństwa jak najdłużej- nawet do 2 roku życia. Gdy pociecha wyrośnie z tego typu siedziska należy wymienić je na większe, często przytrzymujące dziecko w pozycji siedzącej. W sklepach jest więcej urządzeń montowanych przodem do kierunku jazdy, jednak można znaleźć też takie, które będziemy układać tak jak do tej pory. Taki fotelik powinien posłużyć do około czwartego roku. Dzieci posiadające takie foteliki najczęściej zabezpieczane są pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Kolejna grupa – to siedziska 15 – 36 kg, gdzie młody człowiek przypinany jest pasami samochodowymi. Na rynku dostępne są także podstawki samochodowe. Należy jednak mieć świadomość tego, że są one mniej bezpieczne i starać się przewozić swojego podopiecznego jak najdłużej w foteliku.
Każdy rodzić powinien pamiętać, że jest odpowiedzialny za zdrowie i życie swojego dziecka i poważnie podejść do tematu bezpiecznego transportowania swojej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here