Węże do spalin – wyzwania i rozwiązania

0
144

Węże służące do odprowadzania spalin przeznaczone są do pracy w bardzo trudnych warunkach i ich konstrukcja musi być specjalnie przystosowana do tego celu. Jakie konkretnie problemy trzeba rozwiązać i w jaki sposób udaje się przygotować idealne węże do spalin?

Główne problemy związane z transportem spalin

Ważnym zastrzeżeniem – a jednocześnie już pierwszym z wyzwań, które należy rozwiązać – jest to, że ilość transportowanych spalin nie zawsze jest taka sama, podobnie jak skład ilościowy i jakościowy zanieczyszczeń w powietrzu.  Zasadniczo oczywiście węże i rury do odprowadzania spalin mogą pracować z czystym powietrzem, natomiast ich podstawowe zastosowanie to transport powietrza w znacznym stopniu zanieczyszczonego.

Poszczególne składniki spalin i dymów mogą mieć działanie korodujące, mogą uszkadzać tworzywa sztuczne, mogą powodować ich hydrolizę, a przede wszystkim należy założyć, że w określonych sytuacjach temperatura spalin będzie wysoka przy niskiej temperaturze otoczenia, na co też nie część materiałów reaguje sporymi naprężeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Co wyróżnia rury do odprowadzania spalin pod względem konstrukcyjnym?

Wiele zaznaczonych przed chwilą problemów rozwiązuje się poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów. Węże mogą być wsparte na spiralach stalowych, przy czym te muszą być idealnie pokryte warstwą biernego chemicznie tworzywa zachowującego elastyczność w szerokim zakresie temperatur.

Sama gęstość oplotu będzie miała znaczenie ze względu na konieczność zachowania elastyczność, ale też zapewnienie wymaganej sztywności, co zapobiegnie zapadaniu się węży pod wpływem podciśnienia generowanego przez system wentylacyjny.

Węże do spalin muszą zachowywać swoje właściwości przez długi czas, co jest możliwe tylko dzięki precyzyjnemu procesowi produkcji i wnikliwej kontroli jakości.

Czy istnieją idealne węże do spalin?

Spaliny, w zależności od pochodzenia, będą miały różny skład chemiczny i choć można wyprodukować węże o dużej uniwersalności, to w przypadku niszowych zastosowań zwykle należy zweryfikować w materiałach producentach, czy dany model zapewni odporność na przykład na działanie pewnych związków lotnych lub pyłów zawartych w transportowanym powietrzu.

Oczywistością jest również konieczność dostosowania średnicy węża do lokalnych potrzeb i specyfiki układu przewietrzania, co jest o tyle istotne, że nawet jeśli fizycznie możliwe jest podłączenie węża o odmiennej średnicy, to może on nie zapewniać właściwej wydajności w odprowadzaniu spalin, a to sprowadza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracowników przebywających w obiekcie.

Można przyjąć, że większość węży poradzi sobie w najbardziej podstawowych zastosowaniach, natomiast w każdym przypadku warto dodatkowo zweryfikować pełną charakterystykę techniczną, aby dokonać najlepszego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here