Niewydolność żylna

Wiele osób, szczególnie płci żeńskiej, boryka się z problemem, jakim są żylaki kończyn dolnych. Pojawiają się one wówczas, gdy żyły ulegają poszerzaniu w wyniki wysokiego ciśnienia krwi. Kiedy schorzenie to jest w początkowej fazie, stanowi jedynie kłopot natury estetycznej. Jednak, gdy przejdzie w poważniejszą postać (przewlekła niewydolność żylna), zdrowie będzie zagrożone. Sprawdźmy więc, jak rozpoznać tę chorobę i jakie są jej rodzaje.

Rodzaje żylaków kończyn dolnych

Na pierwszy ogień idą pierwotne. Za ich powstawanie odpowiadają niestety skłonności genetyczne, otyłość albo wrodzona niewydolność zastawek żylnych. Ludzie mają wtedy mniejszą zawartość tkanki elastycznej w ścianie żył, szczególnie, gdy długo znajdują się w stojącej pozycji.

Drugim rodzajem są wtórne żylaki kończyn dolnych. Tutaj dochodzi do ograniczenia przepływu krwi przez żyły głębokie. W wyniki czego podwyższone zostaje jej ciśnienie. Ostatnim typ dotyczy kobiet w ciąży. Brzuch bardzo naciska na nogi, przez co także wzrasta samo ciśnienie w żyłach.

Niewydolność żylna – rozpoznanie

Zaczyna się od tak zwanych „pajączków”, a więc lekko poszerzonych, popękanych naczynek włosowatych. Niestety wraz z biegiem czasu, dość niewinnie wyglądająca przypadłość zamienia się w chorobę o nazwie: przewlekła niewydolność żylna. Wtedy nie chodzi już tylko o problemy estetyczny. Pojawia się bolesny obrzęk, a nawet drętwienie kończyn.

Co ciekawe, na początku, zanim jeszcze zostaną zauważone wspomniane „pajączki”, nie ma szczególnie niepokojących objawów. Dopiero później można odczuwać tzw. ciężkie nogi. Ten symptom będzie dawał o sobie znać od ran do wieczora, aż wreszcie opuchną kostki. Ale czy same rajstopy uciskowe i zmiana stylu życia pomogą na żylaki kończyn dolnych?

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie

Okazuje się, że w poważniejszych przypadkach konieczna będzie interwencja lekarska. Najlepiej zastosować wtedy farmakoterapię, czyli podać pacjentom bardzo bezpieczne leki flebotropowe (syntetyczne albo ziołowe). Jeżeli u niektórych taka metoda nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas niezbędne będzie leczenie zabiegowe.

Na szczęście wszystkie zabiegi charakteryzują się małą inwazyjnością. Nie należą one do tanich usług, ale dzięki nim osoba cierpiąca na żylaki, poczuje sporą ulgę. Wśród nich dostępne są m.in.:miniflebektomia, skleroterapia oraz ingerencja laserowa (wewnątrznaczyniowe zamknięcie naczynia żylnego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here