Loty dronem a kwestie prawne

Latanie dronem to niesamowita przyjemność, na której można także dobrze zarobić. Aby zacząć swoje przygody z tego typu urządzeniami, potrzebny jest Ci dron i baterie do dronow. Jednak oprócz sprzętu potrzebujesz także niezbędnych uprawnień do pilotowania drona. Jak je zdobyć i czy jest to możliwe dla osób nieletnich? Gdzie dronem można latać, a gdzie jest to zabronione? Jak się okazuje, przepisy w Polsce dotyczące lotów bezzałogowych wcale nie są takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać. W samej Polsce jest zarejestrowane już ponad 200 tysięcy dronów i liczba ta stale rośnie. Tak duża liczba pojazdów bezzałogowych, jakimi są drony wymaga odpowiedniego dostosowania prawa w naszym kraju. W końcu nikt nie chce, aby loty dronami były nieuregulowane prawnie, ponieważ może to być zagrożeniem dla naszej codziennej prywatności.

Gdzie można latać urządzeniami bezzałogowymi – przepisy prawne

Jeszcze do końca 2020 roku można było używać dronów bez żadnych formalności, jeśli loty były niekomercyjne (czyli jeśli były rekreacyjne lub sportowe). Ograniczenia polegały tylko i wyłącznie na tym, że nie wolno było latać dronem dalej niż poza zasięg wzroku pilota. Zabronione także było latanie dronem w promieniu kilometra od lotniska, portu, ujęciem wody czy liniami elektrycznymi i samymi elektrowniami. Jest to zrozumiałe, ponieważ obecność drona blisko takich obiektów jest po prostu niebezpieczna i zdecydowanie niewskazana.

Jednak od początku tego roku (2021) przestał obowiązywać podział na loty komercyjne i niekomercyjne. Zamiast tego władze wprowadziły podział ze względu na typ danego urządzenia. Mamy więc do wyboru trzy kategorie: otwartą, szczególną i certyfikowaną. Jeśli Twój dron waży więcej niż 250 g (a tyle ważą najpopularniejsze modele), to prawdopodobnie obejmie go kategoria otwarta. Na bazie tej kategorii możesz latać dronem, który waży mniej niż 25 kg na wysokości nie przekraczającej 120 metrów, utrzymując swoje urządzenie w zasięgu Twojego wzroku oraz w komfortowej i przede wszystkim bezpiecznej odległości od innych osób. Nadal zabronione jest przewożenie dronami materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych.

W świetle nowego prawa każdy dron musi być zarejestrowany. Zatem zaraz po zakupie (najlepiej kupić na znowodronach.pl) powinieneś zarejestrować swoje urządzenie, na podobnej zasadzie, na jakiej rejestruje się samochody. Numer drona zostaje od razu przydzielany do numeru osoby go pilotującej. Oznacza to, że państwo monitoruje liczbę dronów i osoby z uprawnieniami do ich pilotowania. Te przepisy oczywiście nie wszystkim się podobają i wiele osób o poglądach antysystemowych się na nie oburza. Jednak należy mieć na uwadze, że służby mundurowe w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji mogą potrzebować dronów, które są własnością prywatną. Tak samo jest w przypadku samochodów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w razie wybuchu wojny lub katastrofy naturalnej, rząd może przejąć nasz samochód, tak samo jest w przypadku dronów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here