Jaki jest koszt eksploatacji butli gazowych

Czy używane w warunkach domowych butle gazowe podnoszą koszty eksploatacyjne w stosunku do ceny gazu z sieci? To ważne pytanie, na które jednak trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależeć będzie od kilku dodatkowych czynników, o których warto powiedzieć trochę więcej.

Możesz kupić puste butle

Potencjalnie największy koszt wiąże się z zakupem samej butli. Te można kupić za 200-400 złotych (w przypadku butli 11-kilogramowych) i jest to wydatek jednorazowy, a przynajmniej ponoszony naprawdę rzadko. Cena butli gazowej będzie oczywiście zależała od jej stanu technicznego, co jest o tyle istotne, że choć butla może znieść naprawdę wiele, to jednak są pewne granice, a bardziej wrażliwy na uszkodzenia jest sam reduktor.

Cały czas jednak mowa o pustej butli. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że na zakup pustych butli decyduje się niewielka grupa konsumentów – choćby dlatego, że w takim przypadku często trudno jest ocenić stan techniczny. Rozwiązaniem wygodniejszym, a przy tym także bezpieczniejszym, jest zakup butli bezpośrednio u dystrybutora gazu. Tutaj zresztą można też zdecydować się na dzierżawę, co w dłuższej perspektywie może się okazać korzystniejsze.

Jakie są koszty związane z używaniem butli gazowych?

Poza samą butlą – kupioną lub dzierżawioną – trzeba ponieść koszty jej napełniania. To zmienna wartość zależna od aktualnych cen gazu, ale też od tego, czy butla ma być nabita czystym propanem, czy mieszanką propanu i butanu. Do zastosowań domowych propan-butan jest w zupełności wystarczający (od propanu różni się niższą temperaturą użytkowania, dochodzącą do -4˚C).

U niektórych dobrych dystrybutorów można skorzystać z usługi zakupu butli wraz z podłączeniem. Jest to relatywnie niewielki koszt, a dzięki profesjonalnej obsłudze można mieć pewność, że nie tylko butla jest w pełni sprawna, ale też, że zostanie przyłączona z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Od czasu do czasu może pojawić się konieczność wymiany reduktora lub węża, ale po pierwsze nie będzie to częste, a po drugie – jest to niewielki wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Nie warto na siłę oszczędzać

Ceny butli gazowych u poszczególnych dystrybutorów mogą się dość wyraźnie różnić, podobnie jak ceny samego gazu i obsługi butli i choć dobrze jest oszczędzać, to należy robić to z głową. Jeśli cena butli będzie jedynym kryterium wyboru, to może na tym ucierpieć bezpieczeństwo, ale też i jakość, bo przypadki nabijania butli poniżej oczekiwanego poziomu przez nieuczciwych dystrybutorów też nie należą do rzadkości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here