Jak wybrać dobre worki na śmieci

Wyrzucanie śmieci to codzienny obowiązek, za którym większość osób nie przepada – dlatego już na etapie kupowania worków warto zadbać o to, by przebiegał sprawnie i bezproblemowo. Dobry worek na śmieci pozwoli ustrzec się przed takimi nieprzyjemnościami jak wysypujące się odpady, brzydki zapach w kuchni czy łazience oraz wyciekający płyn z resztek odpadów.

Na co zwracać uwagę, wybierając worek?

Oprócz dobrania odpowiedniego rozmiaru worka – by nie był za mały do używanego w domu pojemnika – należy sprawdzić grubość folii, z jakiej wykonany jest worek. Najlepsze będą te o grubości powyżej 15 µm – cieńsze mogą nie wytrzymywać ciężaru śmieci i ulegać rozdarciu w drodze do kontenera. Istotny jest również szczelny zgrzew na dnie worka, który zapobiega jego rozerwaniu i przeciekaniu. Ilość mikronów powinna zwiększać się wraz z rozmiarem worka. Im większy worek – tym grubszy. Do małych śmietników łazienkowych, gdzie lądują lekkie śmieci wystarczające się cienkie worki o grubości około 10 mikronów, ale do koszy kuchennych, które zazwyczaj mają pojemność 60 litrów, wybierajmy worki o grubości minimum 25 mikronów.

Worek, który chroni przed nieprzyjemnym zapachem

Jedną z największych zmór związanych z przechowywaniem i pozbywaniem się odpadów jest brzydki zapach wydobywający się ze śmieci – zwłaszcza w takim miejscu jak kuchnia, w którym szczególnie zależy na higienie. Rozwiązaniem może być tu zapachowy worek na śmieci – aromat lawendy czy świeży zapach fresh zamaskuje wydobywający się z kosza odór.

Dla osób nieprzekonanych do zapachowych worków dobrym wyjściem mogą być worki antybakteryjne – blokują rozwój grzybów oraz bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Są jeszcze rzadkością na polskim rynku, ale można je znaleźć w ofercie marki Stella – https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci. Worki tego typu mają w swoim składzie produkt biobójczy, którego działanie jest potwierdzone laboratoryjnymi badaniami.

Worki na śmieci dobre dla planety

Produkcja odpadów to, oprócz wzrostu CO2 w atmosferze, główne zagrożenie dla naszego środowiska – w naszych codziennych wyborach konsumenckich warto mieć w pamięci to, jak istotne jest ograniczanie ilości śmieci. Wybierając worki, zwróćmy uwagę, z czego są wykonane i wybierzmy te z regranulatu – materiału pozyskiwanego w procesie recyklingu tworzyw sztucznych. W segregacji odpadów mogą pomóc worki na śmieci oznaczone kolorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here