Grill gazowy przenośny – wybór nie zawsze jest oczywisty

0
97

W przypadku klasycznego grilla gazowego kwestia kryteriów wyboru jest doczekała się już kilku wyczerpujących omówień, natomiast w przypadku grilli przenośnych wciąż pojawiają się pewne problemy. To zrozumiałe, bo w ich przypadku nie zawsze wybór będzie oczywisty.

Mniejszy grill może być lepszy

Zwykle wybór większego grilla nie jest problemem, ponieważ zapas gazu w butli pozwala z powodzeniem nagrzać dużą objętość. Jeśli chodzi o grill gazowy przenośny, to trzeba mieć świadomość, że turystyczna butla, choć jest wydajna, to jednak stanowi pewne ograniczenie i zakup największego dostępnego grilla może być błędem, jeśli nie będzie się go w całości wykorzystywać.

Gabaryty są oczywiście potencjalnym źródłem problemów już przy samym transporcie. O ile bowiem najmniejsze grille gazowe przenośne ważą po 6 kilogramów, a ich najdłuższy bok ma około 40 centymetrów, to większe modele ważą niecałe 30 kilogramów, a ich najdłuższy bok po złożeniu to nadal 110 centymetrów, więc zapakowanie go do małego bagażnika obok rzeczy całej rodziny może już być pewnym wyzwaniem.

Czy warto ograniczać liczbę akcesoriów?

Poniekąd z wagą związany też będzie problem akcesoriów – czy brać ich więcej, czy mniej? Grille przenośne zwykle są sprzedawane w minimalistycznej opcji – bez ciężkich żeliwnych blach, rozbudowanych rusztów i tak dalej. To zresztą zupełnie zrozumiałe. Z drugiej strony, to użytkownicy muszą podjąć decyzję co do tego, jakie akcesoria będą im potrzebne.

Z jednej strony warto więc zawsze zabrać trochę więcej rzeczy, niż się wydaje niezbędne, z drugiej jednak – to dodatkowy ciężar. Dobrym rozwiązaniem będzie po prostu wybór markowych akcesoriów, które można wykorzystać w paru sytuacjach i co do których ma się pewność, że na pewno nie zawiodą.

Jak bardzo „przenośny” ma być grill?

To oczywiste, że redukcja wagi grilla gazowego wymaga zastosowania uproszczonej konstrukcji, ale wiadomo, że większe i cięższe modele będą wyposażone w dwa kółka, a tylko najlżejsze będą rozstawiane na niskich nóżkach. I to też ważny wybór, ponieważ te najmniejsze konstrukcje będą mniej ergonomiczne. Grill z większym stelażem można wygodnie ustawić prawie w każdym miejscu, ale mimo kół raczej nikt nie uzna, że jego przesuwanie jest szczególnie wygodne.

Trzeba więc na początku określić, czy ma to być grill na dłuższy biwak, czy tylko na krótszy obóz, bo od tego będzie zależało to, jak bardzo przenośny powinien być. Oczywiście z tym wiązać się będą kolejne problemy, na czele z powierzchnią użytkową, a znalezienie kompromisu może nie być łatwe. Przede wszystkim więc przy zakupie przenośnego grilla gazowego trzeba ustalić priorytety – które jego parametry są najważniejsze w danym przypadku i ile można dla nich poświęcić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here