Do czego służy rygiel jubilerski

Biżuteria to najpiękniejsza ozdoba, jaką może ubrać człowiek. Budzi podziw nawet u osób, które jej nie stosują. Mało kto zastanawia się, jak powstaje i przy użyciu jakich przedmiotów. Powszechnie wiadomo, że wykonuje ją jubiler, który musi mieć zarówno fach w ręku, jak i artystyczną duszę. Praca jubilera wymaga nie tylko umiejętności rzemieślniczych, ale również odpowiednich narzędzi jubilerskich. Jednym z najistotniejszych w tym zawodzie jest rygiel jubilerski. Każdy warsztat wykonujący biżuterię musi go posiadać. Omówmy zatem to narzędzie i przybliżmy jego przydatność.

Zastosowanie rygli jubilerskich.

Wiemy już, że rygiel jubilerski, to niezbędnik pracowni jubilerskiej. Jak łatwo się domyślić, przy jego użyciu wytwarzamy biżuterię. Konkretnie ma on za zadanie nadawać metalom określonego kształtu i rozmiaru. Dzięki niemu można wytworzyć obrączkę, kolczyki, bransoletkę czy naszyjnik. Rzemieślnik rozgrzewa wcześniej metal, z którego chce stworzyć wyrób jubilerski i przystępuje do pracy. Wybór rygla ma znaczenie. Weźmy na przykład obrączkę. Do wykonania jej zastosuje rygiel okrągły, nasuwając na niego rozgrzany materiał. Miarka znajdująca się na ryglu pozwala na dopasowanie rozmiaru obrączki. Wykonawca delikatnie ostukuje metal drewnianym młotkiem, od czasu do czasu podgrzewając metal palnikiem, aby wciąż był elastyczny. Szeroki wybór rygli sprawia, iż możemy uzyskać różne kształty, co pozwala artyście uruchomić wyobraźnię i uformować niemal wszystko.

Jakie są rodzaje rygli jubilerskich?

Wymieniamy kilka rodzajów tych narzędzi, toteż jest w czym przebierać. Zacznijmy od materiału, z którego rygiel jubilerski jest wykonany. Są nimi: stal, aluminium, drewno i rzadziej plastik. Bardzo ważna jest jakość produktu, co z pewnością wpłynie na długość użytkowania. Wśród tego typu produktów znajdziemy między innymi:

  • rygiel do obrączek oraz innych okrągłych biżuterii
  • rygiel do bransolet
  • rygiel miarowy (mierzy rozmiar pierścionków i obrączek)
  • rygiel owalny
  • rygiel wieloboczny

Jak widzisz, różnorodność jest spora. Od twórcy biżuterii zależy, jaki nada kształt i jaki efekt chce osiągnąć. Niemniej bez odpowiedniego rygla nie ma szans na precyzyjne wykonanie biżuterii.

Ile rygli jubilerskich, tyle możliwości!

Tworząc pracownię jubilerską, z pewnością należy zaopatrzyć się w te proste, lecz niezbędne narzędzia. Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy Ci temat rygli i wiesz już, jaką odgrywają rolę w rzemieślniczej pracy jubilera. W takim wypadku wystarczy, że uruchomisz fantazję i zaczniesz tworzyć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here