Dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Powoduje nie tylko utratę wagi, ale przede wszystkim pomaga utrzymać ją na stałym i właściwym poziomie, a także chroni przed wieloma chorobami, w tym chorobami serca. Na czym więc polega dieta śródziemnomorska i co jeść, aby odżywiać się w zgodzie z jej zasadami?
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/dieta-srodziemnomorska-przepisy/
Dieta śródziemnomorska – zalecenia
Według lekarzy i naukowców dieta śródziemnomorska chroni przed chorobami serca, udarem mózgu, zawałem, cukrzycą typu 2 oraz przedwczesną śmiercią. Wydaje się więc być doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce w zdrowiu dożyć szczęśliwej starości.
Co więc jeść na diecie śródziemnomorskiej? Sięgamy przede wszystkim po:
- warzywa i owoce;
- orzechy;
- rośliny strączkowe;
- ziemniaki;
- produkty pełnoziarniste;
- zioła i przyprawy;
- owoce morza i ryby;
- oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Od czasu do czasu na diecie śródziemnomorskiej możemy również zjeść drób, jajka, sery i jogurty. Ogólnie najważniejsza zasada diety śródziemnomorskiej jest taka, aby jeść te produkty, które są naprawdę zdrowe i wartościowe pod względem odżywczym. Tak naprawdę więc, w zależności od rejonu, w jakim jest przestrzegana, składniki, z jakich jest komponowana, mogą się między sobą różnić. Ważne jest jednak zawsze to, aby organizmowi dostarczać jak najwięcej kwasów z grupy Omega 3 i Omega 6, dlatego im więcej w niej ryb i owoców morza, tym lepiej. Warto również wiedzieć o tym, że jeśli chcemy żyć zdrowo i kierować się śródziemnomorskim modelem życia, powinniśmy również dbać o naszą aktywność fizyczną.
Czego unikać na diecie śródziemnomorskiej?
Jeśli chodzi o te składniki pożywienia, których powinniśmy unikać na diecie śródziemnomorskiej, przede wszystkim powinno to być czerwone mięso. Jego zły wpływ na nasz organizm został już dawno udowodniony i lepiej odmówić sobie tego typu mięsa, gdy chcemy żyć zdrowo i odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety śródziemnomorskiej.
Ponadto powinniśmy również zrezygnować z różnego rodzaju słodzików, słodyczy i białego rafinowanego cukru. Czas więc najwyższy również odzwyczaić się od słodzenia kawy i herbaty, co w Polsce jest dość popularnym zwyczajem. W diecie śródziemnomorskiej wykluczone jest również jedzenie chleba pszennego i produktów z białej mąki. Jeśli więc nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu, powinniśmy jak najszybciej zamienić makaron pszenny na ten z pełnego ziarna.
Zobacz też: http://www.kobietaimoda.pl/otylosc-brzuszna-jak-sobie-z-nia-poradzic/