Badania prenatalne

Badanie prenatalne to test medyczny, które wykonuje się podczas ciąży. Pomagają lekarzowi dowiedzieć się, jak sobie radzi kobieta w ciąży i jej dziecko.

Jak często wykonywane jest badanie prenatalne?

Niektóre testy prenatalne wykonujesz kilka razy podczas ciąży podczas wizyt kontrolnych. Wykonywane jest często usg prenatalne. Dzięki tym testom Ty i Twoje dziecko będziecie zdrowi. Istnieją inne testy, które są wykonywane w określonych momentach ciąży. Badania prenatalne, kiedy zostaną wykonane, mogą być pomocne w dalszym leczeniu.

Te testy prenatalne sprawdzają, czy Twoje dziecko ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, w tym:

– Wady wrodzone. Są to schorzenia obecne przy urodzeniu. Wady wrodzone mogą powodować problemy z ogólnym stanem zdrowia, rozwojem organizmu lub jego pracą.

– Warunki genetyczne i chromosomalne. Stany te są spowodowane zmianami w genach i chromosomach. Gen jest częścią komórek twojego ciała, która przechowuje instrukcje dotyczące sposobu, w jaki twoje ciało rośnie i działa. Chromosom to struktura w komórkach, która zawiera geny. Choroby genetyczne obejmują mukowiscydozę, niedokrwistość sierpowatą i wady serca. Powszechnym stanem chromosomalnym jest zespół Downa. Czasami te warunki są przekazywane z rodzica na dziecko, a czasami zdarzają się same.Jeśli w Twojej rodzinie były jakieś schorzenia, możesz porozmawiać z doradcą genetycznym. Doradca genetyczny przeszedł szkolenie, które pomoże Ci zrozumieć wady wrodzone i inne schorzenia występujące w rodzinie oraz ich wpływ na Twoje zdrowie i zdrowie dziecka.

Co to są testy przesiewowe i testy diagnostyczne?

Testy przesiewowe sprawdzają, czy istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko ma jakieś schorzenie, ale nie dają Ci pewności, czy Twoje dziecko ma chorobę. Często stosowane jest USG prenatalne.

Badania prenatalne kiedy wykonane prawidłowo powiedzą Ci, jaki dziecko ma stan zdrowia. Jeśli badanie przesiewowe wykaże, że Twoje dziecko jest narażone na wysokie ryzyko choroby, lekarz może zalecić wykonanie testu diagnostycznego w celu potwierdzenia wyników. Niektóre testy diagnostyczne mogą wiązać się z pewnym ryzykiem dla dziecka, takim jak poronienie. Poronienie ma miejsce, gdy dziecko umiera w łonie matki przed 20. tygodniem ciąży.

Wyniki badań przesiewowych mogą pomóc w podjęciu decyzji, czy chcesz poddać się badaniu diagnostycznemu. Jeśli zdecydujesz się na badanie diagnostyczne, możesz dowiedzieć się więcej o stanie swojego dziecka i o tym, jak opiekować się nim po urodzeniu. Możesz również zaplanować poród w szpitalu, który może zapewnić Twojemu dziecku specjalną opiekę medyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here