alkoholik

Różne choroby wątroby przeważnie są skutkiem nadmiernego spożywania napojów wysokoprocentowych. To właśnie wątroba w głównej mierze odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn. Jeżeli więc jakaś osoba nie żałuje sobie alkoholu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że prędzej czy później nabawi się poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są więc najczęstsze schorzenia i objawy chorej wątroby u alkoholika? Alkoholizm może doprowadzić m.in. do zapalenia, stłuszczenia bądź marskości wątroby. Czasami choroby tego rodzaju przez długi czas nie dają o sobie znać i latami nie wywołują żadnych objawów. W pewnym momencie te objawy zaczną być jednak dostrzegalne i odczuwalne. A wtedy już raczej nikt ich nie przeoczy.

W przypadku stłuszczenia wątroby te objawy są najtrudniejsze do dostrzeżenia. Zwykle bowiem praktycznie ich nie ma, a nawet jeśli są, łatwo można pomylić je z czymś innym. Otłuszczona wątroba alkoholika wraz z biegiem czasu może jednak zacząć dawać o sobie znać. W dalszym etapie rozwoju choroby będzie się ona objawiać m.in. ciągłym uczuciem zmęczenia oraz odczuwaniem pewnego dziwnego dyskomfortu w okolicy jamy brzusznej. Znacznie łatwiej rozpoznać natomiast objawy zapalenia wątroby, bo one są już bardzo charakterystyczne. Stan zapalny nieraz manifestuje się wysoką gorączką i obrzękami. Czasami jego objawem jest również żółtaczka.

Z chorobą alkoholową bezpośrednio wiąże się również marskość wątroby. O tej chorobie każdy już na pewno słyszał, ale mało kto wie, na czym ona właściwie polega i czym się objawia. Marskość wątroby bez dwóch zdań jest najpoważniejszym zaburzeniem tego narządu. U osób, u których rozwinie się ta choroba, dojdzie na pewno do pojawienia się licznych i bardzo wyraźnych, niedających się przeoczyć objawów. W przypadku marskości wątroby występują m.in. stany podgorączkowe, obrzęki kończyn (zwłaszcza tych dolnych), wodobrzusze, różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, żółtaczka, a nawet żylaki przełyku. Niezbędne jest to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, gdy tylko dostrzega się u siebie przynajmniej część z wymienionych symptomów choroby. Objawy marskości wątroby same na pewno nie znikną. Leczenie jest więc niezbędne i powinno uwzględniać przy tym leczenie samego alkoholizmu, który to doprowadził do marskości narządu.

W przypadku każdej z wyżej wymienionych chorób najważniejsze jest bowiem to, by poddać się leczeniu alkoholizmu. To alkohol odpowiada za uszkodzenie wątroby. Jeżeli więc chce się naprawić swoje zdrowie, trzeba po prostu przestać go pić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here