Spędzanie czasu z dziećmi

Dla każdej osoby, która ma dzieci, wakacje i ferie to trudny czas. Szczególnie kiedy oboje rodzice pracują. Nie wszyscy ma taką możliwość, by wysłać dziecko na obóz albo kolonie. W ferie jeszcze się to jakoś uda, to w końcu tylko 2 tygodnie. Ale co z wakacjami? Jeden, dwa wyjazdy i budżet rodzinny się kończy. W najgorszej sytuacji są rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, a nie mają dość pieniędzy, żeby opłacać kolonie i obozy. Nie każdy też ma rodziców lub teściów, którzy zajmą się dzieciakami.
Jednak nawet zakładając, że jedno z rodziców nie pracuje (zazwyczaj kobieta) i rodzina ma wystarczającą ilość środków, by posyłać dzieci na różne wakacyjne, zdarzają się okresy, kiedy trzeba samemu zorganizować dzieciom czas.
W dużych miastach jest z tym łatwiej niż w małych miasteczkach lub wsiach. Załóżmy, że mieszkamy w stolicy. Jakie wydarzenia dla dzieci w Warszawie? Całe mnóstwo! Najlepiej szukać informacji w internecie i na Facebooku. Zawsze trzeba sprawdzić wcześniej jaki jest przedział wiekowy danego wydarzenia, czy konieczna jest obecność opiekuna oraz jaki jest koszt. Czasami pewne atrakcje są nawet za darmo.
Jakie przykładowe wydarzenia oferuje stolica?
Różnego rodzaju warsztaty np. kulinarne, taneczne, plastyczne, muzyczne. Wszystkie dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci.
Poza tym przedstawienia teatralne, seanse filmowe, mini koncerty, zabawy na świeżym powietrzu.
Warto sprawdzać oferty konkretnych miejsc/placówek, wchodząc na ich strony internetowe i fanpage. Ciekawe atrakcje oferuje Centrum Nauki Kopernik na Powiślu. Oprócz stałej wystawy organizowane są cyklicznie inne wydarzenia, szczególnie w czasie wakacji i ferii zimowych.
W Warszawie jest też dużo rodzinnych klubokawiarni, które także organizują różne ciekawe rzeczy dla dzieci. Są to np. zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia plastyczne, mini bale.
Pomysły na spędzanie czasu z dziećmi w mieście, ale już we własnym zakresie to: wycieczki rowerowe, spacery po parku (lub w lesie pod miastem), basen, pikniki, kino, teatr, muzea, zoo, cyrk, wystawy, parki zabaw (typu kolorado, zjeżdżalnie, trampoliny itp.). Jeśli pogoda nie dopisuje, kogoś z domowników dopadła choroba, lub po prostu nie chce nam się wychodzić na dwór, to pamiętajmy, że w domu też można robić fajnie rzeczy. Oprócz telewizora i smartfona są inne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Co na przykład? Wspólne układanie puzzli, gry planszowe, rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, zabawa w chowanego, zabawa w zgadywanki, zabawy muzyczno-ruchowe, czytanie książek i komiksów itp. Internet pełen jest pomysłów na to, jak aktywnie spędzać czas z dziećmi. Możemy też kupić w księgarni książki z takimi pomysłami. Wystarczy tylko trochę chęci i kreatywności. Może się potem okazać, że nie tylko dzieci dobrze się bawiły, ale także my sami. Zresztą wspólne spędzanie czasu sprzyja relacjom, zbliża do siebie i pokazuje dzieciom, że są dla nas ważne. Nie mówiąc już o tym, że kreatywne rozrywki sprzyjają ogólnemu rozwojowi naszych pociech. Uczmy je od dziecka, że telewizja i internet to nie wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here