Pozycje do karmienia piersią

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Od momentu poczęcia troszczy się o rozwijające się w niej życie. Wykonuje potrzebne badania, prowadzi oszczędny tryb życia i dba, by jej dieta zawierała wszystkie potrzebne składniki. Gdy na świat przychodzi upragnione maleństwo, już od pierwszych chwil możesz mu zapewnić wszystko, czego potrzebuje. Karmienie piersią jest najpiękniejszym darem, jaki jesteś w stanie ofiarować swojemu dziecku. Ważne jest, by pierwszą próbę ssania noworodek podjął zaraz po urodzeniu. Zapewni to wam niezwykła więź i wpłynie pozytywnie na późniejszy rozwój laktacji.

Z karmieniem piersią związanych jest wiele obaw, towarzyszących zazwyczaj kobietom, które zostały mamą po raz pierwszy. Pojawiają się liczne pytania dotyczące między innymi odpowiedniej techniki karmienia, diety mamy karmiącej, przeciwwskazań do podawania mleka, częstotliwości i długości ssania przez dziecka i wiele wiele innych. Często młode mamy zastanawiają się czy ich dziecko na pewno się najada i nierzadko ulegają sugestiom rodziny czy znajomych, by podać dodatkowo mleko modyfikowane. Tymczasem mleko matki w pełni zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe małego organizmu, dostarczając mu potrzebnych składników odżywczych. Ponadto zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości.

By karmienie piersią zakończyło się sukcesem należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią technikę. Bardzo ważne jest wybranie takiej pozycji, by zapewnić komfort zarówno maleństwu, jak i mamie. Jedną z najwygodniejszych i zalecanych na początku pozycji jest karmienie na leżąco na boku lub na plecach. Pozwala ona na odpoczynek, dlatego też jest chętnie stosowana przez mamy zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie i w czasie karmień nocnych. Umożliwia również wygodne karmienie tym kobietom, których ciąża zakończyła się cesarskim cięciem. Inną opcją jest karmienie na siedząco w pozycji klasycznej, krzyżowej lub spod pachy. W każdej z nich dziecko ułożone jest w nieco odmienny sposób. Wybór odpowiedniej pozycji jest uzależniony od wielu czynników. Siedzenie lub leżenie nie może sprawiać bólu i powodować dyskomfortu u kobiety. Powinna czuć się luźno, ale równocześnie stabilnie, by zapewnić oparcie i bezpieczeństwo maleństwu. Przydatnym gadżetem na początku może okazać się poduszka do karmienia. Jeśli podczas ssania pojawia się ból, pomocne może okazać się inne ułożenie i rozpoczęcie karmienia jeszcze raz tak, by dziecko prawidłowo chwyciło brodawkę. Odpowiednim wyborem pozycji można również kontrolować szybkość wypływu mleka, co jest ważne, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem, na przykład nie może nadążyć z połykaniem mleka lub denerwuje się, gdy płynie ono zbyt wolno. Karmienie na leżąco, zwłaszcza na plechach, powoduje, że noworodek musi włożyć więcej wysiłku w ssanie i jest mniejsze ryzyko zakrztuszenia się mlekiem. Natomiast karmiąc na siedząco wypływ pokarmu jest nieco szybszy. Wnikliwa obserwacja maluszka pozwoli na dopasowanie najlepszej dla was opcji i spowoduje, że karmienie stanie się niezwykłym przeżyciem bliskości mamy i dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here