Praca pilota jest bardzo specyficzna i wymaga od nas przejawianie wyjątkowych predyspozycji zawodowych. Jest to zajęcie dla osób, nie tylko o dobrym zdrowiu i silnych nerwach, ale również o odpowiednim charakterze. Jako pilot musimy być niezwykle odpowiedzialni, skrupulatnie, a także spostrzegawczy. Musimy być też zdolni do dużej koncentracji, podzielności uwagi i odporności na silny stres. Pracując jako pilot nieraz spotkają na sytuacje stresowe lub nawet krytyczne, z których trzeba będzie potrafić wyjść. Jakie zadania należą do pracy pilota oraz w jakich warunkach pracy spełnia on swoje obowiązki? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/praca-jako-pilot-samolotu-predyspozycje-na-pilota-samolotow/
Główne zadania w pracy pilota
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień do sterowania samolotem możesz podjąć pracę jako pilot samolotu wojskowego, sportowego lub pasażerskiego. Działanie armii oraz sporty wyczynowe powiązane są z innym zawodem. Dlatego Skupmy się na ostatnim rodzaju pilota, czyli tego pasażerskiego. Do twojej głównych zadań będzie należało prowadzenie lotu. Musisz wprowadzić go w sposób bezpieczny i punktualny. W tym aspekcie musisz mieć podobne zadanie jak kierowca autobusu lub maszynista. Pilotowanie samolotu pasażerskiego i jest bowiem bardziej monotonne. O ile pogoda nie przeszkadza, samolot jest spokojny, a my cały czas musimy być jedynie skupieni. Na ogół, podczas zdobywania uprawnień, czeka na wybór specjalizowała się w danym typie samolotu. Jest to bardziej skomplikowane i dokładniejsza wiedza na temat konkretnej budowy i obsługi zwiększa bezpieczeństwo pasażerów i załogi pokładowej.
Warunki pracy pilota
Twoim miejscem pracy jest kokpit, w którym Podejmujesz decyzje związane ze sterowaniem maszyny oraz innymi czynnikami. Otoczony będziesz mnóstwem urządzeń kontrolnych i pomiarowych. Samej jednak niczego za ciebie nie po kierują. Twoim zadaniem jest ich prawidłowa interpretacja. Będzie to niezwykle kluczowe przede wszystkim w momentach zagrożenia. Maszyna może jedynie ostrzegać cię przed niebezpieczeństwem, lecz sama na nie nie zareaguje. Pasażerami komunikujesz się poprzez intercom. W ten sposób wydajesz komunikaty dotyczące pomyślnym przebiegu lotu lub ewidentnych niedogodności. Powodu warunków atmosferycznych mogą nastąpić turbulencje, czyli drobne trzęsienia samolotem. Nie są one groźne, ale mogą powodować niepokój pasażerów. Istnieje wyraźna hierarchia w samolocie. Na najwyższym stanowisku jest kapitan, autor pod nim pierwszy oficer. To właśnie oni zarządzają całą załogą i organizują pracę i cały lot. Będąc pilotem musisz dostosować się do wszystkich decyzji kapitana.
Zobacz też: http://investlife.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-celnik/