Mamo, dokształć się na macierzyńskim!

Rynek pracy pokazuje, że kobiety po urlopie macierzyńskim często mają problem ze znalezieniem pracy. Dlatego tak ważne jest, by oprócz opiekowania się i wychowywania dzieci, robiły w tym czasie coś, co pomoże im wrócić do aktywności zawodowej. Mogą to być dodatkowe studia, szkoły policealne czy też kursy: kadry i płace. Warszawa, choć jest stolicą i łatwiej tam znaleźć pracę niż w innych miejscach w Polsce, także stawia na wykształcone mamy. Co więc robić na macierzyńskim?

Jak znaleźć czas?

Młode mamy na początku przygody z macierzyństwem mają problemy z gospodarowaniem czasu. Noworodki wymagają często całodobowej opieki, ponadto panie są zmęczone porodami oraz nieprzespanymi nocami. To czas, kiedy trzeba nieco zwolnić tempo. Dopiero gdy dziecko trochę podrośnie, a rodzice wpadną w nowy rytm dnia, będą mogli znaleźć odrobinę czasu dla siebie. Niezwykle ważne jest wsparcie partnera – to z nim musimy ustalić podział obowiązków tak, aby każdy mógł odpocząć, ale i zająć się domowymi rzeczami, takimi jak prasowanie czy gotowanie. Często pary sprzątają razem – praca idzie wtedy po prostu szybciej. 

Mam chwilkę i co teraz?

Kiedy już masz poczucie, że możesz wygospodarować trochę czasu wyłącznie dla siebie, poświęć go na własny rozwój. Często wcale nie muszą to być długie godziny. Możesz podszkolić język obcy w domu, poczytać inspirujące książki, czy wziąć udział w kursach online. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, to dobrze jest nauczyć się dodatkowego języka – można zamówić korepetytora do domu, jednak musimy mieć pewność, że płacz dziecka nie będzie nas rozpraszał. To dobre dla osób, które nie mogą wyrwać się z domu, a jednak chcą zrobić coś wyłącznie dla siebie. To, czy będziemy obserwować jak nasza branża pracuje, jakie nowinki wchodzą na rynek, pozwoli nam pochwalić się tą wiedzą podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca zobaczy, że jesteśmy zorganizowane oraz że podczas macierzyńskiego dbałyśmy o swój rozwój. 

Kursy i studia

Młode mamy często decydują się na podjęcie różnych kursów, czy też studiów podyplomowych. Szczególnie jeżeli są organizowane w mieście, w którym mieszkają. Popularne są studia dokształcające, które trwają rok czy dwa. Wśród kursów często wybierane są social media, fotografia czy też kurs kadry i płace. Warszawa obfituje w ilość kierunków, więc każda mama znajdzie coś dla siebie. Musi się jednak zastanowić, czy dokształcanie będzie szło w kierunku, w którym dotychczasowo się spełniała, czy jednak chciałaby spróbować czegoś nowego. Ciąża i urlop macierzyński to dobry czas na zastanowienie się nad priorytetami oraz tym, co naprawdę lubimy robić. Wiele pań właśnie wtedy zakłada swoją działalność, przechodzi na freelance czy zmienia zawód. 

Powrót do pracy po macierzyńskim wcale nie musi być trudny – szczególnie jeżeli mamy pewność etatu u pracodawcy. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że musimy szukać czegoś nowego. Jeżeli wiemy, że czeka nas szukanie nowego zajęcia, to już zawczasu zadbajmy o to, by mieć co pokazać w CV. Przy odrobinie samozaparcia i organizacji dnia codziennego to naprawdę możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here