Kremacja zamiast pogrzebu

W kulturze europejskiej najbardziej rozpowszechnionym sposobem na pożegnanie się z bliskim zmarłym, jest pochówek jego ciała w trumnie. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się jednak na rozwiązanie jakim jest kremacja zwłok, a następnie umieszczenie prochów w urnie. Wyjaśniamy, jak przebiega kremacja i o czym trzeba pamiętać przed decyzją o tej formie pogrzebu.

Kremacja – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Do zalet z pewnością można zaliczyć niższą cenę takiego rodzaju pochówku, nie trzeba bowiem opłacać na cmentarzu dużej ilości miejsca, jak w przypadku pogrzebu z trumną, ani też stawiać okazałego pomnika. Urnę z prochami można umieścić w specjalnym kolumbarium albo w grobie rodzinnym, kremacja nie odbiera więc możliwości odwiedzania cmentarza i wspominania bliskiego. W przypadku sprowadzania zwłok zza granicy, łatwiej zrobić to po skremowaniu ciała, nie obowiązują wówczas bowiem tak restrykcyjne przepisy. Zalety kremacji obejmują również pozytywny wpływ na środowisko – prochy nie zanieczyszczają ziemi ani wód gruntowych. Warto podkreślić, że obecnie w procesie kremacji nie używa się ognia – ciało zostaje spopielone w specjalnym piecu, poprzez zastosowanie bardzo wysokiej temperatury.

Kremacja – o czym należy pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z kremacji, najważniejszym krokiem jest wybranie profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Dobry zakład powinien współpracować z lokalnym krematorium, tak by nie obarczać rodziny koniecznością poszukiwania spopielarni. Obecnie ciała spopiela się w specjalnie do tego przygotowanych trumnach – warto więc zadbać, by firma pogrzebowa posiadała takie w swojej ofercie. Znaczenie ma również duży wybór urn, który umożliwi bliskim wybór naczynia zgodnie z własnym gustem i przekonaniami. Wreszcie, odpowiednia firma pogrzebowa powinna uszanować żałobę rodziny zmarłego, zapewniając jej odpowiednie warunki do godnego pożegnania i wykazać się szacunkiem oraz empatią podczas przekazywania urny z prochami. W Lublinie, firmą która spełnia wszystkie niezbędne wymogi jest zakład pogrzebowy Styks, przedsiębiorstwo z tradycjami, które od lat pomaga i wspiera w trudnych chwilach po śmierci bliskiej osoby. W tym pełnym smutku czasie, pomoc profesjonalnych fachowców jest niezwykle ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here