KIedy można poznać płeć dziecka?

Kiedy para dowiaduje się o ciąży, z niecierpliwością czeka na to, by poznać płeć maluszka. Musi jednak minąć kilkanaście tygodni, by lekarz ginekolog z dużym prawdopodobieństwem określił płeć dziecka na podstawie badania USG. Jest to na pewno jeden z ważniejszych i niezapomnianych momentów dla przyszłych rodziców.

Płeć dziecka – w którym tygodniu można ją poznać?
Poznanie płci dziecka nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Płeć dziecka – w którym tygodniu jest widoczna? Wielu przyszłych rodziców zadaje sobie to pytanie, nie mogąc się doczekać, kiedy będą mogli poznać płeć swojego malucha. Z pewnością należy uzbroić się w cierpliwość, wiele zależy bowiem nie tylko od rozwoju dziecka, ale także od umiejętności lekarza, posiadanego przez niego sprzętu, czy nawet od ułożenia dziecka w czasie badania. Najwcześniej płeć dziecka można zobaczyć już w 13-14 tygodniu ciąży, jednak nie zawsze się to udaje. USG wykonane w 16 tygodniu ciąży powinno ukazywać już płeć maluszka, jednak zazwyczaj o płci dziecka rodzice dowiadują się podczas tzw. USG połówkowego, wykonywanego między 18 a 22 tygodniem ciąży. Najbezpieczniej jest umówić się na USG około 20 tygodnia, wtedy czułość aparatu odnośnie określenia płci wynosi nawet 95%. Są jednak kobiety, którym nie jest dane szybko poznać płeć potomka. Może on niekorzystnie się ułożyć, a czasem poznanie płci utrudnia grubość ściany jamy brzusznej lub duża ilość płynu owodniowego.

Jakie są „ludowe” metody poznania płci dziecka?
Kiedy nie było jeszcze aparatów USG i rozwiniętej medycyny, nasi przodkowie starali się wnioskować płeć dziecka z wielu znaków. Nie ma to jednak wiele wspólnego z metodami medycznymi, a ich prawdopodobieństwo jest znikome. Wróżono płeć dziecka między innymi z kształtu ciążowego brzucha – spiczasty miał zwiastować narodziny chłopca, a okrągły dziewczynki. Wiele mówiło się także na temat urody przyszłej mamy – gdy wyglądała pięknie i promiennie, miała urodzić chłopca, natomiast powszechnie uważano, że dziewczynki odbierają mamie urodę i w ciąży wygląda ona niekorzystnie. Płeć dziecka miały sugerować również ciążowe zachcianki. Gdy ciężarna ma ochotę na słodycze, urodzi dziewczynkę, gdy zajada się kwaśnymi lub mięsnymi potrawami – chłopca. Oczywiście do tych ludowych prawd warto podchodzić z dozą sceptycyzmu.

Od czego zależy płeć dziecka?
Tak naprawdę płeć dziecka określana jest już w momencie zapłodnienia i zależy od plemnika, który dotrze jako pierwszy do komórki jajowej. Komórka od matki otrzymuje zawsze chromosom żeński, natomiast plemnik występuje z chromosomem męskim lub żeńskim i to ostatecznie od niego zależy płeć dziecka. Istnieje kilka sposobów na to, by zaplanować płeć dziecka, jednak wiele osób podchodzi do tej kwestii z dozą sporego sceptycyzmu. Na poczęcie dziecka o określonej płci wpływ ma jakoby mieć dieta, pozycja seksualna czy termin poczęcia. Oczywiście można próbować wielu różnych metod, jednak trzeba pamiętać, że ostatecznie o płci dziecka zadecyduje natura i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here