certyfikaty Rosja

Jesteś przedsiębiorcą i zdecydowałeś się na nawiązanie kontaktów handlowych z Federacją Rosyjską? Świetnie! Wiesz zapewne, jaką dobrą sławą cieszą się tam polskie wyroby. Zdążyłeś się też zorientować, że specyfika tamtejszego rynku różni się nieco od tej znanej nam – Europejczykom, należącym do Unii Europejskiej. Musisz wiedzieć, jakie certyfikaty Rosja uznaje za niezbędne i co należy zrobić, aby je zdobyć.

Powszechnie wymagane dokumenty

Nie wszystkie certyfikaty Rosja uznaje za wymagane pod kątem prawnym. Niektóre z nich są “mile widziane” i mają świadczyć jedynie o wysokiej jakości produktu, jednakże na początku Twojej drogi z eksportem do tego kraju nawet tego rodzaju dokumenty mogą przesądzić o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Jeżeli znajdziesz godnego zaufania partnera biznesowego po tamtej stronie, to cała reszta związana z dopełnieniem formalności nie powinna stanowić najmniejszego problemu. A więc: jakie certyfikaty Rosja uznaje na swoim terenie?

  • Certyfikat gost-r – jego zadaniem jest potwierdzenie zgodności produktu z normami obowiązującymi w Rosji. Obecnie niewiele grup produktowych wymaga posiadania tego certyfikatu: certyfikacja gost-r może być więc dobrowolna
  • Gost R EX – certyfikat przeciwwybuchowy. Dotyczy wyrobów przeznaczonych do użytkowania w obszarze zagrożonym wybuchem
  • Gost P – certyfikat bezpieczeństwa pożarowego (znany również jako certyfikat przeciwpożarowy). Wymagany w przypadku urządzeń przeciwpożarowych (np. gaśnic), produktów ognioodpornych (np. materiały izolacyjne) oraz materiałów budowlanych z ochroną przeciwogniową (np. okna, drzwi)
  • Świadectwo Państwowej Rejestracji Unii Celnej – wymagane dla towaru podlegającego kontroli sanitarno – epidemiologicznej na terenie całej Euroazjatyckiej Unii Celnej (tj. nie tylko Rosji, ale też np. Białorusi i Armenii)
  • Notyfikacja FSB – dotyczy urządzeń szyfrujących
  • List Odmowyny – stanowi potwierdzenie, że dany produkt nie wymaga certyfikatu

Certyfikaty Rosja – czy trudne je uzyskać?

Nie znam chyba osoby, która uwielbia załatwianie urzędowych spraw. Każdemu kojarzą się one ze staniem w kolejkach, niekończących się telefonach i stresem związanym z chęcią jak najszybszego dopełnienia wszelkich formalności. Jeżeli interesuje Cię zagadnienie “certyfikaty Rosja”, to mam dla Ciebie gotowe rozwiązanie: nawiąż kontakt z ludźmi obsługującymi stronę ccrw.pl. CCRW to skrót od Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich. Tamtejsi specjaliści szybko, sprawnie i bezboleśnie przeprowadzą Cię przez proces certyfikacji, a Ty zaoszczędzony dzięki temu czas będziesz mógł spożytkować w inny, bardziej przyjemny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here