buty dziecięce - jakie wybrać?

Buty dziecięce oprócz aspektu estetycznego, powinny chronić i dbać o stopy naszego malucha. Do 3 roku życia, obserwuję się największy rozwój stóp u dziecka.

W tym właśnie okresie stopy dziecięce podwójnie zwiększają swoją długość, zachodzą również wielkie zmiany w układzie kostnym. Stopy dziecka są wtedy plastyczne oraz wiotkie, dlatego obuwie należy dobierać rozsądnie. Obuwie ma duży wpływ na kształtowanie stópek dziecka. Na dobrą sprawę, aż do 8 roku życia, stopy dziecka cały czas się zmieniają.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

Aby prawidłowo dobrać rozmiar buta do stopy dziecka, należy wcześnie zmierzyć stopę dziecka. Najlepszą metodą jest obrysowanie obu stóp dziecka na zwykłej kartce papieru. Aby wykonać taki obrys, dziecko powinno stać na papierze w taki sposób, żeby jego stópki były równomiernie obciążone. Następnie rodzic wykonuje obrys i mierzy odległość od końca pięty do czubka palucha. Jeżeli dziecko ma stopy o różnych długościach, należy wybrać buty które będą dopasowane do dłuższej stopy.

Buty dla dzieci

Gdy jesteśmy w sklepie i chcemy się upewnić, że wybrane buty będą pasować do stóp dziecka, należy wyjąć wkładki z obydwu butów i postawić na nich stópki dziecka, obie jednocześnie. Wtedy będziemy mieć pewność, czy buty są odpowiednie, czy należy szukać innego modelu.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty dziecięce?

Aby buty były odpowiednie dla dziecka powinny:

  • posiadać zaokrąglony, szeroki czubek. Dziecko gdy uczy się chodzić, rozstawia szeroko palce u stóp. Fason buta nie może krępować ruchów dziecka.
  • być wykonane z porządnych materiałów, które przepuszczają powietrze oraz dopasowują się do kształtu stopy dziecka.
  • mieć zapięcie w formie rzepu lub klamry. Wtedy mamy możliwość regulacji szerokości buta, możemy dopasować go do stopy dziecka.
  • być wyższe, najlepiej za kostkę, ale tylko wtedy gdy dziecko uczy się dopiero chodzić.
  • mieć elastyczną podeszwę, wtedy nie będą zaburzać pracy stóp dziecka.
  • mieć usztywnioną część piętową, to zapewni dziecku prawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia.

Przeczytaj też: http://www.kobietaimoda.pl/zegarki-dzieciece-jaki-model-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here