objawy arytmii
fot. Pexels.com

Arytmia to schorzenie, które zaburza pracę serca. Może ono bić zbyt szybko lub za wolno. Arytmia daje nieprzyjemne dolegliwości. Nieleczona może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Jak zapobiegać lub leczyć arytmię serca?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/arytmia-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Arytmia serca

Arytmia to choroba serca zaburzająca jego rytm. Schorzenie sprawia, że mięsień sercowy pracuje nieregularnie, raz zbyt wolno, a czasem zbytnio przyspiesza. Niektóre rodzaje arytmii zwiększają ryzyko wystąpienia udaru lub nawet zatrzymania układu krążenia.

Jak prawidłowo powinno pracować nasze serce? Prawidłowość jest na pewno uzależniona od wielu czynników. Oblicza się ją poprzez zsumowanie liczby uderzeń mięśnia sercowego na minutę w czasie spoczynku. Zazwyczaj tętno powinno znaleźć się między 60 a 100 uderzeniami na minutę. Natomiast regularny rytm serca to taki, w którym występuje podwójne uderzenie, pomiędzy którym następują równe pauzy.

Co wywołuje arytmię?

Za pojawienie się arytmii odpowiada przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Dostarczanie do organizmu zbyt dużych ilości używek, takich jak alkohol, papierosy czy kawa zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń rytmu serca. Arytmię mogą wywołać również choroby, między innymi cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność i nadczynność tarczycy czy przebyty zawał. Schorzenie może pojawić się także przez zażywanie określonych leków, suplementów ziołowych czy pewnych substancji chemicznych.

Objawy arytmii

Arytmia może nie wywoływać zauważalnych objawów, dlatego najczęściej wykrywa się ją podczas badania EKG. Jeśli już pojawiają się jakieś symptomy, to uzależnione są od rodzaju arytmii. Przy tachykardii obserwuje się kołatanie serca, zawroty głowy, duszności i omdlenia, natomiast przy bradykardii, czyli zwolnionej pracy serca, odczuwa się bolesność w klatce piersiowej, zdezorientowanie i dekoncentrację, silne zmęczenie, kręcenie w głowie, potliwość i utrata przytomności.

Zobacz także: http://www.kobietaimoda.pl/jak-wyleczyc-grzybice-jamy-ustnej-domowymi-sposobami/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here