Zespół Aspergera u dorosłych

Zaburzenia ze spektrum autyzmu odbijają się na relacjach społecznych i rozwoju motorycznym. Jeszcze nie tak dawno uznawano je za upośledzenie, mimo iż nie mają z nim nic wspólnego. Osoby z zespołem Aspergera mają odpowiednio rozwinięte procesy poznawcze i mowę. Nad pozostałymi charakterystycznymi objawami zaburzenia mogą pracować pod okiem psychiatry.

Czym jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera u dorosłych objawia się trudnościami w relacjach z innymi ludźmi. Takie osoby nie zawsze wiedzą jak reagować na emocje rozmówcy. Ponadto odczuwają silny stres, gdy coś w ich otoczeniu się zmienia. Cenią sobie rutynę i lubią planować. Mają swoje rytuały, a jeśli jakieś niespodziewane okoliczności ją przerwą, są zdezorientowane, mogą wybuchać gniewem lub mają uczucie niepokoju czy przygnębienia. Bardzo charakterystyczne dla osób z zespołem Aspergera jest posiadanie hobby, którym interesują się wręcz obsesyjnie. Mimo pozornie wyraźnych symptomów zaburzeń ze spektrum autyzmu, trudno je zdiagnozować. Przez to dzieci o odmiennym myśleniu mają problemy w szkole, bo ich potencjał nie zostaje odkryty. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego zaburzenia, dlatego w poradniach psychiatrycznych pojawia się sporo dorosłych z zespołem Aspergera.

Zespół Aspergera u dorosłych – leczenie

Zespół Aspergera u dorosłych wcale nie wyklucza z życia społecznego. Potrzeba tylko więcej pracy, by dopasować się do otoczenia. Wiele osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu udaje się do poradni psychiatrycznych, takich jak ta https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/. Osoby dotknięte zespołem Aspergera otrzymują tam niezbędną pomoc, dzięki której łatwiej im funkcjonować w społeczeństwie. Z reguły uczestniczą w terapii poznawczo-behawioralnej lub kognitywnej. Praca ze specjalistą pozwala szerzej spojrzeć na zaburzenie i nauczyć się elastycznego reagowania na otaczające bodźce. Leczenie farmakologiczne może dodatkowo zwiększyć skuteczność terapii, ale o konieczności jego wdrożenia decyduje lekarz psychiatra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here