Zaparcia u niemowlaka- jak sobie z nimi poradzić?

„Zaparcia” tego pojęcia możemy używać wówczas, gdy u maluszka występują wypróżnienia o niskiej częstotliwości, stolce są twarde i zbite. Zaparcia to bardzo powszechny problem wśród niemowląt. Zatwardzenie u niemowlaka rozpoznasz po tym, że dziecko płacze podczas wypróżniania. Rodzice powinni wiedzieć, że podczas wypróżniania dziecko wydaje dziwne odgłosy oraz ma widoczne wysiłek na twarzy wcale nie znaczy, że to problem z zatwardzeniem. Nawet jeśli dziecko wypróżnia się co 2-3 dni to wcale nie oznacza kłopotów z zaparciami. Musimy bacznie obserwować dziecko i sprawdzać jaki jest stolec. Jeżeli jest twardy i zauważymy takie problemy należy jak najszybciej się z tym uporać. Podczas zaparć dziecko męczy się i bardzo źle to znosi. Wiele mam zastanawia się co na zaparcia dla niemowlaka? Jest kilka sposobów na zaparcia u niemowlaka, które pomogą szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów.
Musimy pamiętać o tym, że wypróżnianie jest przede wszystkim kwestią indywidualną, dlatego też niektóre niemowlęta wypróżniają się kilka razy na dzień a inne 2 razy w tygodniu i trudno jest określić jaka powinna być norma. Bardzo często przyczyną zaparć jest przyjmowanie zbyt dużych ilości mleka krowiego lub spożywanie zbyt małej ilości płynów, a także nieprawidłowa dieta malca albo matki (karmiąca piersią). Zaparcia mogą być także przyczyną alergii.
Jak zatem powinniśmy pomóc dziecku? Co na zaparcia u niemowlaka?
W przypadku gdy dziecko jest karmione mlekiem matki to właśnie ona powinna zadbać o swoją dietę. Przede wszystkim powinna wyeliminować ze swojej diety takie pokarmy jak: czekolada, kakao, białe pieczywo, ryż ,marchewkę, banany, surowe warzywa i owoce a także kaszę. Kobieta karmiąca piersią powinna przede wszystkim zadbać o przyjmowanie dużej ilości płynów, które korzystnie wpływają na wypróżnianie dziecka.
Natomiast w przypadku kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym powinniśmy rozważyć zmianę mleka na inne, ponieważ być może to właśnie ono jest nieodpowiednie dla brzuszka malucha.
Dobrym sposobem na zaparcia u niemowlaka jest podanie dziecku kompotu z suszonych śliwek bądź masowanie brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli to nie pomaga możemy również zginać nóżki dziecka rytmicznie i tym sposobem starać się rozruszać jelitka. Kolejną ważną kwestią jest podawanie dziecku jak najwięcej płynów dzięki czemu metabolizm powinien nabrać rozpędu. Następną opcją jest wykorzystanie jabłka jako pomoc w zaparciach. Wystarczy podać mus z jabłka bądź świeżo starte jabłko.
Kiedy więc wybrać się do lekarza?
Kiedy widzimy, że maluch widocznie cierpi, a domowe sposoby nie pomagają i dodatkowo pojawia się gorączka, wymioty lub nawet krew w stolcu trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. On oceni co jest przyczyną zaparcia, zleci odpowiednie leczenie, a gdy zajdzie potrzeba skieruje dziecko na badania USG brzucha. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać leków dziecku na własną rękę. To zadanie należy do lekarza. Wiadomą rzeczą jest to, że rodzic chce pomóc dziecku za wszelką cenę jednak czasami nawet dobrymi chęciami możemy niechcący zaszkodzić maluchowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here