Wychowanie w przedszkolu

Dziecko to największy skarb dla rodziców, to istota, o którą dbamy i troszczymy się najlepiej, jak potrafimy.
Od momentu narodzin, staje się ono najważniejszym celem w naszym życiu. To dla niego wstajemy z łóżka każdego dnia, pracujemy i wracamy do domu. To dla niego przewartościowaliśmy całe swoje dotychczasowe życie, abyśmy po jego narodzinach mogli się w pełni dla niego poświęcić.
Od momentu narodzin naszego malucha upłynęło już 3 lata (sami zastanawiamy się, jak szybko ten czas zleciał). Nasz brzdąc wyrósł, zmężniał i jest już gotowy na uczęszczanie do przedszkola.
I tu zaczynają się rozterki rodziców. Czy na pewno puścić takiego maluszka do przedszkola? Przecież tam jest tyle bakterii i zarazków, będzie wciąż przynosił do domu jakieś choroby. Może lepiej, jakby pozostał jeszcze jakiś czas w domu pod opieką babci lub niani.
Takie dylematy przeżywa większość rodziców. Boją się, że ich dziecko nie poradzi sobie w przedszkolu, nie ubierze się, jak powinno, gdy wyjdą na spacer, nie będzie potrafiło samodzielnie zjeść posiłku itp.
Takie reakcje rodziców są zrozumiałe, wszak to ich skarb, który muszą nagle powierzyć obcym ludziom.
Jednak przedszkole to wspaniała instytucja, która zatrudnia szereg wykwalifikowanych pracowników, którzy dbają o dzieci, wspierają ich prawidłowy rozwój, uczą od najmłodszych lat, rozwijają ich zainteresowania i zdolności.
Wychowanie w przedszkolu rozpoczyna się już w najmłodszej grupie 3 latków. Maluchy od pierwszych dni pobytu, uczą się procesu socjalizacji, nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
Rozwijają swoją samodzielność poprzez ubieranie i rozbieranie się (leżakowanie, spacery). Uczestniczą w wielu zabawach grupowych, wdrażają się do przestrzegania określonych zasad panujących w danej grupie. Podczas posiłków posługują się samodzielnie sztućcami, a personel dba, by spożywały posiłek zachowując w sposób kulturalny.
Rodzice nie muszą obawiać się, że wychowanie w przedszkolu nie będzie dostosowane do jego potrzeb i rozwoju. Przedszkole dysponuje wieloma atrakcjami, które maluch na pewno polubi, jak warsztaty plastyczne, język angielski, rytmika, zajęcia sportowe. To tylko część atrakcji, jakie oferuje placówka przedszkolna.
Wychowanie w przedszkolu i realizacja podstawy programowej są niezbędne, aby prawidłowo przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole. Już w najmłodszych grupach zwraca się uwagę na zainteresowania dziecka, jego temperament i zdolności, aby odpowiednio dobrać metody nauczania i środki dydaktyczne.
W starszych grupach dzieci rozwijają swoje zdolności manualne (ćwiczą je podczas lepienia z plasteliny, malowania farbami, podczas ćwiczeń grafomotorycznych). Te zajęcia przygotowują ich do nauki pisania w szkole. We wczesnym etapie przedszkola, rączka dziecka jest jeszcze niewprawiona i wymaga wielu ćwiczeń, aby prace plastyczne dzieci były tworzone z dokładnością i precyzją.
Wychowanie w przedszkolu to istna szkoła życia dla każdego dziecka. To tutaj maluch poprzez obcowanie z zarazkami i bakteriami nabiera odporności na choroby. Uczy się współpracy w grupie, przestrzegania norm i zasad. Tutaj nawiązuje pierwsze przyjaźnie, socjalizuje się i odkrywa swoją tożsamość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here