Rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu

Pojawienie się dziecka na świecie rozpoczyna zupełnie nowy etap w życiu. Przed tobą wiele momentów przepełnionych miłością, szczęściem i niesamowitą bliskością. Jednak napływowi pozytywnych uczuć towarzyszyć będą również niejednokrotnie obawy i wątpliwości. Patrząc na swoje maleństwo zastanawiasz się, czy wszystko jest w porządku, czy jego reakcje są prawidłowe, czy we właściwy sposób następuje jego wzrost. By w pełni czerpać radość z macierzyństwa i znaleźć odpowiedzi na nurtujące cię pytania, ważne jest poznanie, jak przebiega rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu. Zaznajomienie się z charakterystycznymi dla danego okresu życia umiejętnościami pozwala w świadomy sposób monitorować zachodzące przemiany. Stwarza to również możliwości, aby odpowiednio wspierać i w razie potrzeby stymulować te sfery życia oseska, które tego wymagają. Z drugiej strony posiadając odpowiednią wiedzę łatwo można wychwycić wszystkie niepokojące sygnały i w porę zareagować podejmując odpowiednie działania. Świadomość tego, jak rozwija się dziecko jest niezwykle ważna zwłaszcza, gdy po raz pierwszy próbujesz odnaleźć się w roli rodzica. Pierwszy rok życia jest najważniejszym etapem w kształtowaniu się jego przyszłości. W żadnym innym momencie jego rozwój nie będzie przebiegał w tak dynamiczny sposób.

Należy jednak pamiętać, że rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu u każdego dziecka przebiega w sposób bardzo indywidualny, a wszystkie zestawienia uwzględniają ogólne normy i granice czasowe, w jakich mały człowiek nabywa nowych sprawności. Nie ma więc powodu do niepokoju, gdy mija określony tydzień, a nasze maleństwo nie opanowało jeszcze danej czynności. Wystarczy cierpliwość, uważne obserwowanie, a czasem wspomaganie, by maluszek zaskoczył cię czymś nowym. Jednak, gdy czas mija, a sytuacja nadal się nie zmienia, to znak, by udać się do odpowiedniego specjalisty i zadbać o rozwój dziecka.

Dla prawidłowego rozwoju niemowlę na każdym etapie potrzebuje czegoś innego. Początkowo należy mu dostarczyć przede wszystkim ciepła i poczucia bezpieczeństwa oraz dbać o podstawowe potrzeby, takie jak odpowiednia ilość snu czy pożywienia. Wraz z upływem czasu zmieniają się możliwości psychoruchowe dziecka, zdolności poznawcze, sposób wyrażania emocji, długość snu oraz ilość i rodzaj pożywienia, a co za tym idzie potrzebne są również inne zasady pielęgnacji i odmienne formy wspierania aktywności na różnych polach. Maleństwo będzie nawiązywać większy kontakt z otoczeniem i będą mu potrzebne coraz to nowe bodźce. Jednak zarówno ich brak jak i nadmiar mają negatywny wpływ na kształtowanie się i rozrost młodego organizmu. Znając kolejne etapy rozwoju niemowlaka w świadomy sposób jesteśmy w stanie wybierać akcesoria, które są niezbędne w danym momencie i mogą wspomóc jego rozwój.

Ani się obejrzysz, a z leżącego i płaczącego bobasa wyrośnie sprawnie raczkujący i ciekawy świata malec. Świadomość, w jaki sposób przebiega ten proces pozwoli ci lepiej zrozumieć dziecko i towarzyszyć mu na każdym z tych etapów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here