Przedwczesny poród

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. To magiczny i cudowny czas zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Obserwuje ona, jak jej ciało się zmienia, a powiększający brzuszek przypomina o zbliżającym się terminie porodu.
Przez 9 miesięcy ciąży, kobieta przygotowuje się na powitanie swojego maleństwa. Dużo czyta i rozmawia z doświadczonymi koleżankami, które już zostały szczęśliwymi matkami. Podczas ciąży bardzo dba o swoje zdrowie, odpoczywa, regularnie jada, prowadzi zdrowy tryb życia.
Oczekiwanie na dziecko to także czas przygotowań mieszkania na jego przybycie. Wraz ze swoim partnerem, przyszła mama urządza pokoik dla maluszka, wybiera mebelki i niezbędne akcesoria do jego pielęgnacji.
Sprawia jej to ogromną przyjemność. To przecież rzeczy dla jej dzieciątka, którego nie może się już doczekać.
Ze względu na powiększający się brzuszek, przyszła mama dużo odpoczywa i nie wykonuje męczących czynności. Formą relaksu staje się dla niej powolny spacer po sklepach z odzieżą dla niemowlaków. Kobieta rozczula się nad każdym ubrankiem i wyobraża sobie, jak jej maluch będzie w nim wyglądał. Wszystko jest takie milutkie, ładne i cudownie miękkie.
Ten sielankowy obraz przerywa nagły, silny ból brzucha kobiety.
Jest ona przerażona i wpada w panikę, przecież rozwiązanie ciąży dopiero za 2 miesiące. Co się dzieje z jej dzieckiem?
Natychmiast jedzie do szpitala, gdzie wkrótce rozpoczyna się poród przedwczesny.
Takie sytuacje się zdarzają nawet u kobiet bardzo dbających o swoje ciąże, unikających stresu i wysiłku. Dla każdej przyszłej mamy poród przedwczesny to wielkie przerażenie i obawa, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy przeżyje.
Czasem zdarza się, że dziecko rodzi się w bardzo złym stanie i jego życie narażone jest na wiele niebezpiecznych czynników (ma kłopoty z oddychaniem, jego narządy nie rozwinęły się jeszcze prawidłowo, masa urodzeniowa takiego maluszka jest dużo za niska). Te czynniki powodują, że każdy dzień życia tego maluszka jest niepewny i może zakończyć się tragicznie.
Poród przedwczesny niesie ze sobą wiele zagrożeń. Dzieci urodzone kilka miesięcy przed terminem są bardzo słabe i nieprzystosowane do życia poza ciałem matki. Przez wiele miesięcy przebywają w inkubatorach, gdzie udzielana jest im specjalistyczna opieka lekarska.
Część wcześniaków przez całe życie będzie miała problemy zdrowotne i nigdy nie dogonią swoich rówieśników pod względem rozwojowym. Takie dzieci będą wymagały częstych wizyt w specjalistycznych poradniach i długich, męczących rehabilitacji.
Początkowe miesiące życia maluszków rodzonych zbyt wcześnie, nie będą przypominały sielankowego obrazka . Ich matki nie wrócą po porodzie do domu ze swoimi pociechami, nie pokażą im pokoiku, całej wyprawki kupionej na ich przybycie. Drugim domem na długie miesiące dla tych dzieci i ich matek stanie się szpital. To tam spędzą pierwsze i najważniejsze miesiące swojego życia.
To tam, będą ważyć się ich dalsze losy, czy przeżyją, czy będą zdrowe i nabiorą odpowiedniej masy ciała, aby mogły bezpiecznie opuścić szpital i wrócić do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here