Palenie a karmienie piersią

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia, to czas wyjątkowy dla kobiety. Poniekąd w tym okresie ciało kobiety nie jest tylko jej – dzieli je bowiem ze swoim dzieckiem. W czasie ciąży dosłownie wszystko co znajduje się w krwi kobiety, jest także filtrowane przez organizm jej dziecka. Dlatego też tak niesamowicie ważne jest to, aby kobiety uważały na to co jedzą, piją, oraz na to, jak wygląda ich środowisko. W to należy też wliczyć ostrożność jeżeli chodzi o takie używki jak papierosy. Substancje, które są wdychane z dymem tytoniowym mają negatywny wpływ na organizm kobiety, ale jeszcze gorszy na ciało rozwijającego się dziecka. Zatem większość kobiet w dzisiejszych czasach jest świadomych tego, że w czasie ciąży palenie papierosów jest bardzo złym pomysłem.
Co jednak jeżeli chodzi o palenie a karmienie piersią? Przy karmieniu piersią, jak każdy zapewne zdaje sobie sprawę, sytuacja wygląda nieco inaczej. Organizm matki i zawarte w nim substancje wciąż wpływają na dziecko poprzez pokarm, ale brakuje bezpośredniego połączenia między krwią matki i dziecka. Nie wszystko co kobieta spożywa lub wchłania dostaje się do pokarmu, dlatego też nawet karmiące matki mogą na przykład, spożywać niektóre leki, które przebadano pod tym kątem.
Jednakże gdy chodzi o palenie a karmienie piersią, to sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w czasie ciąży. Nikotyna bowiem może przedostać się do mleka matki i przez to też ma wpływ na dziecko, które je spożywa. Jak wiadomo, nikotyna nie ma pozytywnego wpływu na rozwój, zatem zalecenie jest unikanie palenia podczas okresu karmienia. Zanieczyszczone nikotyną mleko może powodować nadmierne pobudzenie dziecka, problemy z zaśnięciem i inne podobne zaburzenia. Na dodatek udowodniono, że palenie ma wpływ na ilość pokarmu produkowanego przez matkę. Im więcej pali, tym mniej mleka jest w stanie wytworzyć, co z kolei wywiera bezpośredni efekt na ilość pokarmu, jakie spożyje dziecko i może powodować zahamowanie przyrostu wagi. Paląca kobieta, która karmi mlekiem, produkuje także pokarm o obniżonej zawartości niektórych składników, takich jak jod czy też tłuszcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Wiele matek, z powodu problemów z rzuceniem nałogu palenia, decyduje się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Jednakże jest to opcja zarezerwowana tylko w skrajnych przypadkach. Mleko matki jest bowiem znacznie lepszą alternatywą dla każdego rozwijającego się dziecka. Zawiera nie tylko substancje odżywcze, ale także i wiele przeciwciał, które posiada matka. Tym samym wspiera układ odpornościowy niemowlaka i pomaga go chronić przed wieloma potencjalnie groźnymi infekcjami. Dlatego też palenie nie powinno być wystarczającym powodem do tego, aby odstawić dziecko od piersi i zdecydować się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Warto także pamiętać, że okres karmienia trwa tylko parę miesięcy, ale ma olbrzymi wpływ na przyszłe życie dziecka. Dlatego też zawsze warto jest zainwestować siłę i energię w to, aby dać dziecku jak najlepszy start i zapewnić, że będzie się prawidłowo rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here