Skleroterapia

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia jest zabiegiem kosmetycznym, polegającym na wstrzyknięciu płynu do patologicznej żyły, która niszczy chore naczynie, ułatwiając reabsorpcję zwłóknienia i późniejsze jego wizualne zanikanie, płyn można wstrzykiwać w temperaturze pokojowej, zmieszany z powietrzem lub też dopuszczalne jest stosowanie go w około -40 ° C (krioskleroterapia); ta ostatnia procedura jest niezwykle skuteczna, ponieważ wtryskiwana schłodzona ciecz nasila swoje działanie niszczące naczynie, które ma być leczone.

Wskazania do zabiegu skleroterapii wykazują, że można się podjąć kuracji, w zależności od rodzaju patologicznej żyły, z różnymi odchyleniami:

  • Prosta skleroterapia – zwana także „modalnością wzroku” polega na wprowadzeniu płynu do patologicznego naczynia przez bardzo cienką igłę,
  • Skleroterapia w rzeczywistości rozszerzonej – charakteryzuje się zastosowaniem narzędzi mających na celu wzmocnienie widoczności nawet tych żył, które pozornie nie byłyby widoczne pod normalną kontrolą wzroku,
  • Ekoskleroza – dzięki zastosowaniu systemu ultradźwiękowego gwarantuje większe bezpieczeństwo i skuteczność w leczeniu żył niedostępnych bezpośrednio od skóry, ale położonych głębiej w tkankach.

Optymalne rezultaty uzyskuje się, stosując najbardziej odpowiednią technikę i materiał dla leczonej patologicznej żyły, a nie zawsze wskazany jest późniejszy ucisk elastyczny, czyli działanie wywierane przez elastyczne pończochy, które noszone po operacji pomagają opróżniać żyły.

Jakie są wskazania do operacji skleroterapii?

Skleroterapia jest np. bardzo przydatna w leczeniu naczynek, wręcz przeciwdziała objawom, poprawia estetyczny wygląd i może być z czasem powtarzana. Jednak w przypadku żylaków siatkowatych w większości przypadków zaleca się połączenie skleroterapii i chirurgii małoinwazyjnej.

Skleroterapia płynna i skleroterapia piankowa są zwykle przeprowadzane ambulatoryjnie przez rezydenta flebologa, ponieważ żaden zabieg nie wymaga znieczulenia, pacjent może normalnie jeść i pić w dniu zabiegu. W skleroterapii piankowej najpierw dezynfekuje się odpowiedni obszar skóry, a środek obliterujący spienia się za pomocą systemu strzykawek. W pozycji leżącej flebolog pokazuje żylaki do leczenia za pomocą badania USG, następnie przebija kaniulą skórę i ścianę żyły oraz wstrzykuje piankę do żyły – wszystko pod kontrolą USG. Żyła, kaniula i pianka są wyraźnie widoczne na obrazach USG, dzięki czemu lekarz może obserwować i kontrolować rozprowadzanie środka obliterującego.

Ten proces powtarza się wzdłuż żylaków, aż cała pożądana trasa zostanie opuszczona. Alternatywnie do skleroterapii piankowej można użyć cewnika. Jest to cienki, elastyczny instrument, który flebolog wprowadza z dolnej części dotkniętej chorobą żyły do ​​żyły w kierunku górnej części nogi. Wyciągając się, podaje piankę małymi porcjami do żylaków.

Pod koniec leczenia żylaków, miejsca wkłucia polewa się płynnym środkiem obliterującym lub pianką. Zanim pacjent będzie mógł wrócić do domu, otrzymuje bandaż uciskowy lub pończochę uciskową.

Aby uzyskać więcej informacji, udaj się na stronę internetową: wrosinski.pl. Znajdziesz tam wiele cennych faktów oraz porad, które wzbogacą twoją wiedzę na temat medycyny estetycznej i nie tylko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here