Objawy wyrostka u dzieci

Małe dzieci bardzo często cierpią na specyficzne choroby, które niezwykle rzadko dotykają dorosłych. Wśród takich powszechnych infekcji wieku dziecięcego na pewno należy wymienić ospa wietrzna lub świnkę. Jednakże nie tylko choroby zakaźne są powszechnymi dolegliwościami u dzieci. Równie często to właśnie u dzieci najwięcej problemów powoduje pozornie niewinny wyrostek robaczkowy.
Wyrostek robaczkowy to fragment jelita. Sam w sobie jest obecny u zdecydowanej większości ludzi i nie powinien powodować żadnych dolegliwości. Jednakże u wielu osób w wyrostku robaczkowym może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Jest to wywołane odkładaniem się pokarmu w tym fragmencie jelita, z którego ze względu na budowę anatomiczną tego regionu, pokarm nie może być łatwo usuwany. Stan zapalny sam w sobie nie jest groźny, jednakże stanowi znak, że z wyrostkiem zaczyna się dziać coś nieprawidłowego. Bardzo często dochodzi do tego już w wieku dziecięcym, dlatego objawy wyrostka u dzieci są niezwykle powszechne.
Jako, że wyrostek robaczkowy nie ma żadnej konkretnej funkcji w organizmie, w przypadku dolegliwości, zazwyczaj jest usuwany chirurgicznie. Operacja ta jest śmiało zaliczana do jednych z najprostszych i najmniej inwazyjnych operacji chirurgicznych, dlatego też bardzo rzadko stanowi większy problem. Problemem czasami jednak może być samo wykrycie zapalenia wyrostka.
Jeżeli bowiem chodzi o objawy wyrostka u dzieci, to często przypominają one zatrucie pokarmowe. Pojawia się gorączka, spowodowana stanem zapalnym. Dziecko skarży się na nudności i ból po prawej stronie brzucha. Jeżeli objawy te nie przechodzą, konieczna staje się wizyta na ostrym dyżurze, gdzie lekarz jest w stanie potwierdzić, czy problemem faktycznie jest zaogniony wyrostek robaczkowy.
Ignorowany stan zapalny wyrostka robaczkowego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Może bowiem dojść do jego rozerwania, co powoduje wypływ pokarmu z jelita do jamy brzusznej. Naprawa tego typu uszkodzeń wymaga znaczniej trudniejszej operacji i często wiąże się z poważnymi komplikacjami i powikłaniami. Jak zatem widać, gorączka i bolący brzuch u dziecka nie powinny być nigdy marginalizowane. Mogą być to bowiem objawy tego, że wyrostek robaczkowy wymaga szybkiego usunięcia, zanim będzie za późno i pozornie niewinna sytuacja może zamienić się w prawdziwe zagrożenie życia.
W zdecydowanej większości przypadku stan zapalny wyrostka robaczkowego kończy się operacją i szybkim powrotem do zdrowia. Zatem cała sytuacja, choć jest niewątpliwie stresującym przeżyciem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka, raczej nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami na przyszłość. Po zaledwie paru tygodniach dziecko już śmiało może powrócić do pełni aktywności i normalnej diety. Nawet blizny po operacji nie są zbyt duże i wymagają minimalnej pielęgnacji. Zatem jak widać, nie taki wyrostek robaczkowy straszny, jak go niekiedy malują. Warto jednak pamiętać jak wyglądają objawy wyrostka u dzieci i mieć na uwadze, że szybka interwencja czasami może okazać się najlepszym rozwiązaniem z możliwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here