Niezbędne informacje na temat karmienia niemowlaka

Jeżeli niebawem urodzi Ci się dziecko, to zapewne bardzo interesujesz się jak prawidłowo i dobrze zajmować się niemowlakiem. Swoją wiedzę czerpiesz z różnych poradników i podręczników dotyczących wychowywania tak małych dzieci. Zapewne chodzisz także do szkoły rodzenia, a także uczęszczasz na inne kursy przygotowujące do rodzicielstwa. Jednym z najważniejszych aspektów zajmowania się dzieckiem jest karmienie.

Karmienie niemowlaka zaczyna się od picia mleka z piersi matki albo picia mleka modyfikowanego, jeżeli mama nie może karmić albo nie ma pokarmu. Dziecko bazuje na samym mleku przez pierwsze miesiące życia. Oczywiście stopniowo zwiększa się ilość mleka, które wypija w ciągu jednego dnia.
Około piątego, a nawet szóstego miesiąca życia karmienie niemowlaka przechodzi prawdziwą rewolucję. Do jego diety dodajemy warzywa. Najlepiej zacząć od marchewki, która jest najbezpieczniejsza, a zarazem dobrze smakuje. Ugotowaną marchewkę musimy zmiksować. Taką zupkę albo przecier podajemy dziecku. Oczywiście zaczynamy od malutkich porcji i z dnia na dzień zwiększamy ilość przecieru. Jak dziecko przyzwyczai się do marchewki, to możemy do niej dodać po kolei kolejne warzywa zaczynając od ziemniaka.
Karmienie niemowlaka w tym okresie powinno zostać wzbogacone także o produkty zbożowe, czyli o kaszkę manną. Kaszkę koniecznie musimy gotować, tylko na wodzie oraz bez cukru. Taki kleik dziecko powinno mieć również wprowadzane stopniowo tak jak warzywka.
Owoce, to kolejny element, którego w karmieniu kilkumiesięcznego niemowlaka nie może zabraknąć. Najlepiej zacząć od jabłka, które podajemy pod postacią musu. Po przyzwyczajeniu dziecka do smaku jabłuszka możemy wprowadzać stopniowo kolejne owoce, np. porzeczki. Możemy potem połączyć owoce razem z kaszką manną. Karmienie niemowlaka owocami i warzywami możemy uskuteczniać własnymi wyrobami i gotowaniem albo możemy kupować gotowe słoiczki. Decyzja należy do nas, ale najlepiej spróbować obydwu opcji, aby sprawdzić co lepiej smakuje naszemu dziecku.
Jeżeli interesuje Ciebie karmienie niemowlaka, to wiesz, że po wprowadzeniu do diety warzyw, produktów zbożowych oraz owoców przyjdzie czas na mięsko. Pierwszym mięsem jakie możemy podać dziecku, to mięso chude, czyli np. kurczak. Początkowo takie mięso musimy również miksować i najlepiej podawać z przecierem warzywnym. Po jakimś czasie możemy wprowadzić także inne mięsa, m. in. wieprzowinę oraz wołowinę.
Karmienie niemowlaka w okolicach siódmego miesiąca życia powinno zostać także wzbogacone o żółtko jajka. Jajko ma ogromne wartości zdrowotne i żywieniowe. Jajko powinniśmy ugotować na twardo, a następnie wydobyć żółtko, które początkowo powinniśmy dodawać do przecieru warzywnego. Najpierw najlepiej dodawać, tylko kawałek żółtka i potem systematycznie zwiększać jego ilość. Karmienie dziecka możemy wzbogacić także o herbatki ziołowe oraz wodę mineralną.
Skoro już wiemy jak powinno wyglądać karmienie niemowlaka od jego urodzenia do skończenia prawie roku, to możemy być spokojniejsi o jego prawidłowy rozwój i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here